Azərbaycan Respublikasının Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsi “İctimai Şura” yaradır
Azərbaycan Respublikasının Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsinin fəaliyyət istiqamətləri üzrə hüquqi aktların qəbulunda, müvafiq fəaliyyət sahələrində ictimai nəzarətin təşkilində vətəndaş cəmiyyəti institutlarının iştirakını təmin etmək məqsədilə “İctimai Şura”nın yaradılması prosesinə başlanılıb.
"İctimai iştirakçılıq haqqında” Azərbaycan Respublikasının 22 noyabr 2013-cü il tarixli 816-IVQ nömrəli Qanunu və Nazirlər Kabinetinin 30 may 2014-cü il tarixli 171 nömrəli Qərarı ilə təsdiq edilmiş “İctimai Şuranın vətəndaş cəmiyyəti institutları tərəfindən seçilməsinə dair Əsasnamə”yə uyğun olaraq Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsi yanında İctimai Şura üzvlüyünə namizədlərin irəli sürülməsi prosesinə 9 iyul 2021-ci il tarixindən başlanılacaq. Namizədlərin irəli sürülməsi və qeydə alınması prosesi 20 iş günü müddətində, yəni 9 avqust 2021-ci il tarixində saat 17:00-da yekunlaşacaq.
İctimai Şura üzvlərinin say həddi 11 nəfər müəyyən edilib. Hər bir vətəndaş cəmiyyəti institutu Şura üzvlüyünə yalnız bir namizəd irəli sürə bilər.
Azərbaycan Respublikasının Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsi yanında İctimai Şurada üzvlüyə namizədlərə dair tələblər:
• Şuraya milliyyətindən, dilindən, dinindən, irqindən, cinsindən, mənşəyindən, əmlak vəziyyətindən, qulluq mövqeyindən, əqidəsindən, siyasi partiyalara, həmkarlar ittifaqlarına və digər ictimai birliklərə mənsubiyyətindən asılı olmayaraq, yüksək mənəvi və əxlaqi keyfiyyətlərə memarlıq, şəhərsalma və inşaat sahəsi üzrə təcrübəyə və ya biliyə malik Azərbaycan Respublikasının 16 yaşına çatmış hər bir fəaliyyət qabiliyyətli vətəndaşı üzv ola bilər.
İctimai Şuranın üzvlüyünə irəli sürülən namizəd aşağıdakı sənədləri təqdim etməlidir:
• Namizədin şəxsiyyət vəsiqəsinin surəti;
• Namizədin tərcümeyi-halı;
• Namizəd hər hansı bir vətəndaş cəmiyyəti institutunun üzvü olduğu halda həmin üzvlüyü təsdiq edən sənədin surəti;
• Şəxsin müvafiq sahə üzrə təcrübəyə və ya biliyə malik olmasını sübut edən sənəd (olduğu halda əmək kitabçasının surəti, əmək kitabçası olmadıqda isə məlumatı təsdiqləyəcək digər sənədlər).
Tələb olunan sənədlərdən əlavə vətəndaş cəmiyyəti institutu tərəfindən namizəd barədə geniş məlumat verən digər sənədlər də təqdim edilə bilər. Namizədlər qeyd olunan sənədləri 2021-ci il 9 iyul - 9 avqust tarixləri arasında, iş günləri saat 10:00-dan 17:00-dək Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsinə (Seçki Komissiyasına) şəxsən təqdim edə və ya ictimaishura@arxkom.gov.az elektron ünvan vasitəsilə onlayn formada müraciət edə bilər. İctimai Şuraya namizədliyi irəli sürmüş şəxsin qeydiyyatına Seçki Komissiyası tərəfindən 3 iş günü müddətində baxılacaq və müvafiq qərar qəbul ediləcək.

Государственный Комитет по Градостроительству и Архитектуре Азербайджанской Республики создает «Общественный Совет»
Стартовала регистрация кандидатов в члены совета
В целях обеспечения участия институтов гражданского общества в принятии правовых актов по направлениям деятельности Государственного Комитета по Градостроительству и Архитектуре, организации общественного контроля в соответствующих сферах деятельности начался процесс создания «Общественного Совета».
В соответствии с Законом Азербайджанской Республики «Об общественном участии» от 22 ноября 2013 года № 816-IVQ и «Положением об избрании Общественного совета институтами гражданского общества», утвержденным Постановлением Кабинета Министров от 30 мая 2014 года № 171, процесс выдвижения кандидатов в члены Общественного Совета начнется 9 июля 2021 года. Процесс выдвижения и регистрации кандидатов завершится в течение 20 рабочих дней, то есть 9 августа 2021 года, в 17:00.
Число членов Общественного Совета установлено в пределах 11 человек. Каждый институт гражданского общества может выдвинуть только одного кандидата в члены совета.
Требования к кандидатам в члены Общественного Совета при Государственном Комитете по Градостроительству и Архитектуре Азербайджанской Республики:
- Членом совета может стать любой гражданин Азербайджанской Республики, достигший 16 лет, имеющий опыт или знания в области архитектуры, градостроительства и строительства, обладающий высокими моральными и этическими качествами, независимо от национальности, языка, религии, расы, пола, происхождения, имущественного, служебного положения, убеждений, принадлежности к политическим партиям, профсоюзам и другим общественным объединениям.
Кандидат в члены Общественного Совета должен представить следующие документы:
• Копия удостоверения личности кандидата;
• Биография кандидата;
• Если гражданин является членом какого-либо института гражданского общества, копия документа, подтверждающего данное членство;
• Документ, подтверждающий наличие опыта или знаний в соответствующей области (копия трудовой книжки, если таковая имеется, а в случае отсутствия таковой, другие документы, подтверждающие информацию).
Помимо требуемых документов, институтом гражданского общества могут быть представлены и другие документы, дающие подробную информацию о кандидате. Кандидаты могут подать указанные документы лично в Государственный Комитет по Градостроительству и Архитектуре (Избирательную Комиссию) с 9 июля по 9 августа 2021 года, в рабочие дни с 10:00 до 17:00 часов, или обращаться онлайн по электронному адресу ictimaishura@arxkom.gov.az. Регистрация кандидата в Общественный Совет будет рассмотрена Избирательной Комиссией и принято соответствующее решение в течение 3 рабочих дней.