Azərbaycan Respublikasının Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsi “İctimai Şura” yaradır
Azərbaycan Respublikasının Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsinin fəaliyyət istiqamətləri üzrə hüquqi aktların qəbulunda, müvafiq fəaliyyət sahələrində ictimai nəzarətin təşkilində vətəndaş cəmiyyəti institutlarının iştirakını təmin etmək məqsədilə “İctimai Şura”nın yaradılması prosesinə başlanılıb.
"İctimai iştirakçılıq haqqında” Azərbaycan Respublikasının 22 noyabr 2013-cü il tarixli 816-IVQ nömrəli Qanunu və Nazirlər Kabinetinin 30 may 2014-cü il tarixli 171 nömrəli Qərarı ilə təsdiq edilmiş “İctimai Şuranın vətəndaş cəmiyyəti institutları tərəfindən seçilməsinə dair Əsasnamə”yə uyğun olaraq Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsi yanında İctimai Şura üzvlüyünə namizədlərin irəli sürülməsi prosesinə 9 iyul 2021-ci il tarixindən başlanılacaq. Namizədlərin irəli sürülməsi və qeydə alınması prosesi 20 iş günü müddətində, yəni 9 avqust 2021-ci il tarixində saat 17:00-da yekunlaşacaq.
İctimai Şura üzvlərinin say həddi 11 nəfər müəyyən edilib. Hər bir vətəndaş cəmiyyəti institutu Şura üzvlüyünə yalnız bir namizəd irəli sürə bilər.
Azərbaycan Respublikasının Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsi yanında İctimai Şurada üzvlüyə namizədlərə dair tələblər:
• Şuraya milliyyətindən, dilindən, dinindən, irqindən, cinsindən, mənşəyindən, əmlak vəziyyətindən, qulluq mövqeyindən, əqidəsindən, siyasi partiyalara, həmkarlar ittifaqlarına və digər ictimai birliklərə mənsubiyyətindən asılı olmayaraq, yüksək mənəvi və əxlaqi keyfiyyətlərə memarlıq, şəhərsalma və inşaat sahəsi üzrə təcrübəyə və ya biliyə malik Azərbaycan Respublikasının 16 yaşına çatmış hər bir fəaliyyət qabiliyyətli vətəndaşı üzv ola bilər.
İctimai Şuranın üzvlüyünə irəli sürülən namizəd aşağıdakı sənədləri təqdim etməlidir:
• Namizədin şəxsiyyət vəsiqəsinin surəti;
• Namizədin tərcümeyi-halı;
• Namizəd hər hansı bir vətəndaş cəmiyyəti institutunun üzvü olduğu halda həmin üzvlüyü təsdiq edən sənədin surəti;
• Şəxsin müvafiq sahə üzrə təcrübəyə və ya biliyə malik olmasını sübut edən sənəd (olduğu halda əmək kitabçasının surəti, əmək kitabçası olmadıqda isə məlumatı təsdiqləyəcək digər sənədlər).
Tələb olunan sənədlərdən əlavə vətəndaş cəmiyyəti institutu tərəfindən namizəd barədə geniş məlumat verən digər sənədlər də təqdim edilə bilər. Namizədlər qeyd olunan sənədləri 2021-ci il 9 iyul - 9 avqust tarixləri arasında, iş günləri saat 10:00-dan 17:00-dək Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsinə (Seçki Komissiyasına) şəxsən təqdim edə və ya ictimaishura@arxkom.gov.az elektron ünvan vasitəsilə onlayn formada müraciət edə bilər. İctimai Şuraya namizədliyi irəli sürmüş şəxsin qeydiyyatına Seçki Komissiyası tərəfindən 3 iş günü müddətində baxılacaq və müvafiq qərar qəbul ediləcək.

• The State Committee on Urban Planning and Architecture of the Republic of Azerbaijan establishes...
The State Committee on Urban Planning and Architecture  of the Republic of Azerbaijan establishes a  "Public Council"
The State Committee on Urban Planning and Architecture of the Republic of Azerbaijan establishes a "Public Council"
In order to ensure the participation of civil society institutions in the adoption of legal acts on the activities of the State Committee on Urban Planning and Architecture of the Republic of Azerbaijan, the organization of public control in relevant areas, the process of establishing a "Public Council" has begun.
In accordance with the Law No.816-IVQ of November 22, 2013 of the Republic of Azerbaijan "On Public Participation" and the "Regulations on the election of the Public Council by civil society institutions" approved by the Act No.171 of May 30, 2014 of the Cabinet of Ministers, the process of nominating candidates for membership in the Public Council under the State Committee on Urban Planning and Architecture will begin on July 9, 2021. The process of nomination and registration of candidates will be completed within 20 working days, ie on August 9, 2021 at 17:00.
The number of members of the Public Council is set at 11. Each civil society institution can nominate only one candidate for membership in the Council.
Requirements for candidates for membership in the Public Council under the State Committee on Urban Planning and Architecture of the Republic of Azerbaijan are:
- Any able-bodied citizen of the Republic of Azerbaijan who has reached the age of 16 and has experience or knowledge in the field of architecture, urban planning and construction with high moral and ethical qualities, regardless of nationality, language, religion, race, sex, origin, property status, position of service, beliefs, affiliation to political parties, trade unions and other public associations, may be a member of the Council.
A candidate nominated for membership in the Public Council must submit the following documents:
- A copy of the candidate's ID card;
- Biography of the candidate;
- If the candidate is a member of any civil society institution, a copy of the document confirming that membership;
- A document proving that the person has experience or knowledge in the relevant field (a copy of the employment history, if any, and other documents confirming the information in the absence of an employment history).
In addition to the required documents, the civil society institution may provide other documents that provide detailed information about the candidate. The candidates can submit these documents in person to the State Committee on Urban Planning and Architecture (Election Commission) from July 9 to August 9, 2021, on weekdays from 10:00 to 17:00 or to ictimaishura@arxkom.gov.az can apply online via email. The Election Commission will consider the registration of the candidate for the Public Council within 3 working days and make a relevant decision.