Gülşən Rzayeva BMT Baş Assambleyasında iqlimə dayanıqlı şəhərlər mövzusunda çıxış edib
Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsi Aparat rəhbərinin müavini Gülşən Rzayeva BMT Baş Assambleyasının şəhərlərin iqlim dəyişikliklərinə, təbii fəlakətlərə və ekoloji risklərə dayanıqlılığına həsr olunan tematik panelində çıxış edib.
Çıxış zamanı qeyd olunub ki, Azərbaycanda COP29 və WUF13 kimi iki mühüm qlobal tədbirin keçirilməsi ölkəmizin iqlim və şəhərsalma gündəlikləri arasında əlaqənin gücləndirilməsi istiqamətində həyata keçirdiyi ardıcıl siyasətin və bu mövzunun beynəlxalq gündəlikdə təşviqinə verdiyi töhfənin bariz göstəricisidir.
Vurğulanıb ki, COP29-un mühüm nəticələrindən biri Azərbaycan, Braziliya, Misir və BƏƏ-nin birgə təşəbbüsü ilə COP prosesləri ilə WUF arasında davamlılığın təmin edilməsinə xidmət edən Bakı Davamlılıq Koalisiyasının təsis olunması, eləcə də “Dayanıqlı və sağlam şəhərlər üçün çoxsəviyyəli fəaliyyət istiqamətləri” təşəbbüsünün təqdim edilməsi olub.
Gülşən Rzayeva qeyd edib ki, Azərbaycan iqlim və şəhərsalma gündəliklərinin əlaqələndirilməsi istiqamətində əldə etdiyi təcrübəni beynəlxalq tərəfdaşlarla bölüşməyə və bu sahədə əməkdaşlığın inkişafına töhfə verməyə davam edir.

Гюльшан Рзаева выступила на тематической панели Генеральной Ассамблеи ООН, посвящённой климатически устойчивым городам
Заместитель Руководителя Аппарата Государственного комитета по градостроительству и архитектуре Азербайджанской Республики Гюльшан Рзаева выступила на тематической панели Генеральной Ассамблеи Организации Объединённых Наций, посвящённой повышению устойчивости городов к изменению климата, стихийным бедствиям и экологическим рискам.
В своём выступлении она отметила, что проведение в Азербайджане двух крупных международных мероприятий - COP29 и WUF13 - является наглядным подтверждением последовательной политики страны, направленной на укрепление взаимосвязи между климатической и градостроительной повестками, а также её вклада в продвижение данной темы на международной арене.
Было подчеркнуто, что одним из ключевых результатов COP29 стало создание Бакинской коалиции преемственности (Baku Continuity Coalition) - совместной инициативы Азербайджана, Бразилии, Египта и Объединённых Арабских Эмиратов, направленной на обеспечение преемственности между процессами COP и WUF, а также запуск инициативы Multisectoral Action Pathways (MAP) for Resilient and Healthy Cities.
Гюльшан Рзаева подчеркнула, что Азербайджан продолжит делиться своим опытом по интеграции климатической и градостроительной повесток с международными партнёрами и вносить вклад в дальнейшее развитие сотрудничества в данной сфере.