Gülşən Rzayeva BMT Baş Assambleyasında iqlimə dayanıqlı şəhərlər mövzusunda çıxış edib
Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsi Aparat rəhbərinin müavini Gülşən Rzayeva BMT Baş Assambleyasının şəhərlərin iqlim dəyişikliklərinə, təbii fəlakətlərə və ekoloji risklərə dayanıqlılığına həsr olunan tematik panelində çıxış edib.
Çıxış zamanı qeyd olunub ki, Azərbaycanda COP29 və WUF13 kimi iki mühüm qlobal tədbirin keçirilməsi ölkəmizin iqlim və şəhərsalma gündəlikləri arasında əlaqənin gücləndirilməsi istiqamətində həyata keçirdiyi ardıcıl siyasətin və bu mövzunun beynəlxalq gündəlikdə təşviqinə verdiyi töhfənin bariz göstəricisidir.
Vurğulanıb ki, COP29-un mühüm nəticələrindən biri Azərbaycan, Braziliya, Misir və BƏƏ-nin birgə təşəbbüsü ilə COP prosesləri ilə WUF arasında davamlılığın təmin edilməsinə xidmət edən Bakı Davamlılıq Koalisiyasının təsis olunması, eləcə də “Dayanıqlı və sağlam şəhərlər üçün çoxsəviyyəli fəaliyyət istiqamətləri” təşəbbüsünün təqdim edilməsi olub.
Gülşən Rzayeva qeyd edib ki, Azərbaycan iqlim və şəhərsalma gündəliklərinin əlaqələndirilməsi istiqamətində əldə etdiyi təcrübəni beynəlxalq tərəfdaşlarla bölüşməyə və bu sahədə əməkdaşlığın inkişafına töhfə verməyə davam edir.

Gulshan Rzayeva addresses the UN General Assembly on climate-resilient cities
Gulshan Rzayeva, Deputy Chief of Staff of the State Committee on Urban Planning and Architecture of the Republic of Azerbaijan, addressed a thematic panel of the United Nations General Assembly dedicated to enhancing the resilience of cities to climate change, natural disasters and environmental risks.
During her remarks, she noted that Azerbaijan’s successful hosting of two major global events-COP29 and WUF13-demonstrates the country’s consistent efforts to strengthen the linkages between the climate and urban planning agendas, as well as its contribution to advancing this issue on the international agenda.
She highlighted that one of the key outcomes of COP29 was the establishment of the Baku Continuity Coalition, a joint initiative of Azerbaijan, Brazil, Egypt and the United Arab Emirates aimed at ensuring continuity between the COP and WUF processes, as well as the launch of the Multisectoral Action Pathways (MAP) for Resilient and Healthy Cities initiative.
Gulshan Rzayeva emphasized that Azerbaijan remains committed to sharing its experience in integrating the climate and urban planning agendas with international partners and to further contributing to the development of cooperation in this field.