• Elektron Xidmətlərin Təşviqi üzrə İctimai Şuranın toplantısında Tikinti obyektlərinin tikintisinə...
Elektron Xidmətlərin Təşviqi üzrə İctimai Şuranın toplantısında Tikinti obyektlərinin tikintisinə və istismarına icazənin alınması üçün elektron müraciət sistemi təqdim olundu
Elektron Hökumətin İnkişafı Mərkəzində Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyi yanında Elektron Xidmətlərin Təşviqi üzrə İctimai Şuranın toplantısı keçirilib. Toplantıda “Tikinti obyektlərinin tikintisinə və istismarına icazənin alınması üçün elektron müraciət sistemi” və “Elektron kənd təsərrüfatı sistemi”nin təqdimatları olub.
Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsinin Beynəlxalq əlaqələr və informasiya texnologiyaları şöbəsinin müdiri Rüfət Mahmud tikintiyə icazə üçün onlayn müraciət sisteminin Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 28 dekabr 2018-ci il tarixli müvafiq Fərmanı əsasında hazırlandığını bildirib. Sistem Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsi və Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyi tərəfindən birgə hazırlanıb.
Elektron müraciət sistemi vasitəsi ilə tikinti obyektinin sifarişçisi Bakı şəhəri üzrə, Azərbaycan Respublikasının Şəhərsalma və Tikinti Məcəlləsinə uyğun olaraq ekspertizasının keçirilməsi tələb olunmayan tikinti obyektlərinin tikintisinə və istismarına icazənin alınmasını “bir pəncərə” prinsipi əsasında elektron formada həyata keçirə biləcək. Belə ki, sifarişçi qeyd olunan sistemə elektron qaydada müraciət edərək və tələb olunan sənədləri elektron formada yükləyərək 15 iş günü müddətində tikintiyə icazəni, 10 gün müddətində isə istismara icazəni əldə edə bilər.
Elektron kənd təsərrüfatı sistemi ilə bağlı Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin Elektron kənd təsərrüfatı və informasiya sistemlərinin inkişafı departamentinin müdiri Nail İsmayılov təqdimat edib və sistemin özəllikləri ilə bağlı məlumat verib.
O, Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin dəstəyi ilə hazırlanan sistemin  əsas prisniplərinin aqrar sahədə biznes proseslərinin sadələşdirilməsi, optimallaşdırılması, fermerə daha yaxın olmaq, problemlərin həllinə dəstək vermək, əlavə vaxt itkisini və bürokratik əngəlləri aradan qaldırılması, şəffaflığın təmin olunması, elektron sistemin kənd təsərrüfatında tətbiq olunması prosesində fermerə  lazımi xidmətlərin  heç bir yerə getmədən, əlavə xərc çəkmədən, elektron qaydada müraciətin edilməsi və xidmətin alınmasını təmin etmək olduğunu bildirib.
İctimai Şuranın toplantısında hər iki təqdimatlar ətrafında müzakirələr və fikir mübadiləsi aparılıb. Eyni zamanda, sistemlərin təkmilləşdirilməsi üçün təkliflər verilib.

Presentation of Electronic Application System for issuing construction and occupancy permits made at the meeting of Public Council for the Promotion of E-Services
The Public Council for the Promotion of E-Services under the State Agency for Public Service and Social Innovations held a meeting at the Electronic Government Development Center. The meeting was dedicated to the presentation of the “Electronic Application System for Issuing Construction and Occupancy Permits” and the “Electronic Agriculture System.”
Rufat Mahmud, Head of the International Relations and Information Technologies Department of the State Committee on Urban Planning and Architecture, informed that the State Committee on Urban Planning and Architecture, in conjunction with the State Agency for Public Service and Social Innovations, have created the online application system for issuing construction and occupancy permits in accordance with the relevant Decree of the President of the Republic of Azerbaijan dated 28 December 2018.
By using the Single Window-based E-Application System, a customer of the construction projects not requiring expert assessment can obtain a permit for the construction and occupancy in the city of Baku, based on the Urban Planning and Construction Code of the Republic of Azerbaijan. Thus, a customer can apply to the foregoing electronic system and download the required electronic documents to receive the construction permit within a period of 15 business days as well as the occupancy permit within a period of 10 business days.
Nail Ismayilov, Director of the E-Agriculture Information Department of the Ministry of Agriculture, presented on the E-Agriculture Information System and provided information about its features.
He informed the meeting participants on the major objectives of the system created with the support of the State Agency for Public Service and Social Innovations, including simplification and optimization of agrarian business processes, ensuring proximity to farmers, providing them with support in solving problems, reduction of time losses, elimination of bureaucratic obstacles, ensuring transparency, application of the e-system by farmers in the agrarian sector to access necessary services, sending e-applications and benefiting from services without going anywhere or incurring extra expenses.
The Public Council meeting included discussions and exchange of views with regard to the E-Systems as well as suggestions targeting their improvement.