• Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsi “Abşeronun qəsəbələrinin memarlıq siması” müsabiqə proqr...
Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsi “Abşeronun qəsəbələrinin memarlıq siması” müsabiqə proqramının ikinci mərhələsinə start verir
Bakı Şəhər Memarlıq və Şəhərsalma Baş İdarəsi Buzovna qəsəbəsinin memarlıq planlaşdırma həlləri üzrə müsabiqədə iştirak etməyə dəvət edir.
Müsabiqə proqramı  www.absheronsimasi.az  saytında təqdim edildi.
Azərbaycanın qədim yaşayış məskənlərindən olan, Şərqlə Qərb arasında bir körpü rolunu oynayan Abşeron yarımadası, yaşayışın mövcud olduğu zamandan misilsiz mədəniyyət nümunələri, tarixi abidələri ilə daim zəngin olmuşdur və bu gün də bu məkanda müxtəlif mədəniyyət və sivilizasiyaların izləri hələ də yaşamaqdadır.  Prezident İlham Əliyevin göstərişinə əsasən, 2019-cu ildən Bakı şəhərinin və Abşeron rayonunun qəsəbələrində xüsusi abadlaşdırma işlərinə başlanılıb və son illər ölkəmizin bütün ərazisində olduğu kimi, burada da aparılan nəhəng abadlıq-quruculuq, bərpa və yenidənqurma işləri sayəsində yarımadanın görkəmi daha da gözəlləşir, yeni-yeni möhtəşəm və təkrarsız tikililər inşa olunur. Abşeronun milli incəsənət ruhunu yaşatmaq, yerli memarlıq məktəbinin üslubları və özünəməxsus rəng çalarları ilə yeni nəfəs vermək məqsədilə Komitə tərəfindən  “Abşeron qəsəbələrinin memarlıq siması” müsabiqəsi keçirilmişdir. Müsabiqə proqramının ilk mərhələsi Ramana, Pirşağı və Əmircan qəsəbələrini əhatə edib və iştirakçılarının təklifləri əsasında 16 aprel tarixində Pirşağı qəsəbəsində Prezident İlham Əliyevin və birinci xanım Mehriban Əliyevanın iştirakı ilə yenidənqurma tədbirlərinə start verilmişdir. Qəsəbədə abadlıq işləri həm mövcud binalar üzərində, həm də açıq məkanlarda aparılacaq.
Görülən işlərə təkan vermək, Abşeronun öz tarixliyini, qədimliyini və memarlığını qoruyaraq yenidən canlandırmaq məqsədilə Azərbaycan Respublikasının Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsi yanında Bakı Şəhər Memarlıq və Şəhərsalma Baş İdarəsi Azərbaycan Memarlar İttifaqı və “Bakı Abadlıq Xidməti” MMC ilə birgə təşkil olunan memarlıq planlaşdırma həlləri üzrə “Abşeron qəsəbələrinin memarlıq siması” adlı müsabiqənin ikinci mərhələsinə start verir. Müsabiqə proqramı bu dəfə Abşeronun şimali şərqində yerləşən və qədim yaşayış məntəqələrindən biri olan Buzovna qəsəbəsini əhatə edəcək. Ümumi mükafat fondu 20 min manat olan müsabiqəyə təqdim olan layihələrdə Buzovna qəsəbəsində estetik görünüşünün və həyat keyfiyyətinin inkişaf etdirilməsi, orijinallıq və mühit-məkan həllinin müəyyənləşdirilməsi kimi vacib məqamlar öz əksini tapmalıdır.
Müsabiqədə iştirak etmək istəyənlər 31 may 2021-ci il tarixinədək qeydiyyatdan keçməli, layihələr isə 28 iyun 2021-ci il saat 18:00-dan gec olmayaraq Bakı Şəhər Memarlıq və Şəhərsalma Baş İdarəsinə təqdim olunmalıdır. Bununla yanaşı iştirakçılar tərəfindən 5 iyul 2021-ci il tarixindən gec olmadan təqdim olunan layihəni izah edən videotəqdimat da mail@abseronsimasi.az elektron ünvanına göndərilməlidir. Bildirək ki, layihə müəllifləri fərdi və ya qrup şəklində iştirak edə bilərlər. Layihələr tam tərkibdə təqdim olunmalıdır. Müsabiqədə iştirak üçün hər hansı ödəniş tələb olunmur.
22 iyul 2021-ci il tarixində elan olunacaq nəticələrə əsasən münsiflər heyətinin seçdiyi 4 nəfər mükafatlandırılacaq. 1-ci yerin sahibinə 10000 manat mükafat və 1-ci dərəcəli diplom, 2-ci yerin sahibinə isə 5000 manat və 2-ci dərəcəli diplom veriləcək. 3-cü yerin sahibləri (iki yer) isə hər biri 2500 manat və 3-cü dərəcəli diplomla mükafatlandırılacaqlar. Digər iştirakçılara həvəsləndirici hədiyyələr və iştirakçı sertifikatları təqdim ediləcək. Qeyd edək ki, seçilmiş layihə əsasında abadlıq işləri aparılacağı təqdirdə layihə müəllifi də prosesə cəlb olunacaq.
Layihədə maraqlı şəxslər qeydiyyatdan keçmək, habelə müsabiqə tapşırığı, iştirak şərtləri, qaydalar və digər detallarla tanış olmaq üçün bu məqsədlə xüsusi hazırlanmış “Abşeron qəsəbələrinin memarlıq siması” internet səhifəsini (www.absheronsimasi.az) ziyarət etməyə dəvət olunur.
Abşeron yarımadasının özünəməxsusluğunu yaşatmaq və tarixi-memarlıq ənənələrini qoruyaraq gələcək nəsillərə ötürmək məqsədilə Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsi tərəfindən digər qəsəbələri də əhatə edəcək müsabiqə proqramlarının həyata keçirilməsi planlaşdırılır.

The State Committee on Urban Planning and Architecture launches second stage of “Architectural face of Absheron settlements” competition program
Baku City Main Department of Architecture and Urban Planning invites you to participate in the competition for architectural planning solutions of Buzovna settlement.
The competition program was presented at www.absheronsimasi.az.
The Absheron Peninsula, one of the ancient settlements of Azerbaijan, which serves as a bridge between East and West, has always been rich in unique cultural samples and historical monuments, and traces of various cultures and civilizations still live in this area. According to the order of President Ilham Aliyev, special landscaping works have been started in Baku and settlements of Absheron region since 2019, and as in the whole territory of our country, the peninsula's appearance is becoming more beautiful due to the huge landscaping, restoration and reconstruction work carried out here in recent years, and new magnificent and unique buildings are being built. To revive the spirit of national art of Absheron, to breathe new life with the styles and unique colors of the local school of architecture, the Committee held a competition "Architectural face of Absheron settlements." The first stage of the competition program covered Ramana, Pirshaghi and Amirjan settlements, and based on the participants' proposals, reconstruction works were launched in Pirshaghi settlement on April 16 with the participation of President Ilham Aliyev and First Lady Mehriban Aliyeva. Landscaping works in the settlement will be carried out both on existing buildings and in open spaces.
In order to stimulate the work, to preserve and revive the history, antiquity and architecture of Absheron, the Baku City Main Department of Architecture and Urban Planning under the State Committee on Urban Planning and Architecture of the Republic of Azerbaijan jointly with the Union of Architects of Azerbaijan and “Baku Landscaping Service” LLC starts the second stage of the competition called "Architectural face of Absheron settlements". This time, the competition program will cover Buzovna settlement, located in the north-east of Absheron and one of the ancient settlements. The projects submitted to the competition with a total prize fund of 20,000 manat should reflect such important points as the development of aesthetic appearance and quality of life in Buzovna settlement, the definition of originality and environmental solution.
Those wishing to participate in the competition must register by May 31, 2021, and projects must be submitted to the Baku City Main Department of Architecture and Urban Planning no later than June 28, 2021, at 18:00. In addition, a video presentation explaining the project submitted by the participants no later than July 5, 2021, should be sent to mail@abseronsimasi.az. Please note that project authors can participate individually or in groups. Projects must be submitted in full. There is no charge for participation in the competition.
According to the results to be announced on July 22, 2021, 4 people selected by the jury will be awarded. The first-place winner will receive 10,000 manat and a first-class diploma, and the second-place winner will receive 5,000 manat and a second-class diploma. The winners of the 3rd place (two places) will be awarded 2,500 manat each and a diploma of the 3rd degree. Other participants will receive incentive prizes and participation certificates. It should be noted that the author of the project will be involved in the process if the landscaping work is carried out based on the selected project.
Interested people in the project are invited to visit the website "Architectural face of Absheron settlements" (www.absheronsimasi.az), specially designed for this purpose, to register, as well as to get acquainted with the terms of reference, conditions of participation, rules, and other details.
To immortalize the uniqueness of the Absheron Peninsula and preserve historical and architectural traditions and pass them on to future generations, the State Committee on Urban Planning and Architecture plans to implement competition programs that will cover other settlements.