• Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsi “Abşeronun qəsəbələrinin memarlıq siması” müsabiqə proqr...
Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsi “Abşeronun qəsəbələrinin memarlıq siması” müsabiqə proqramının ikinci mərhələsinə start verir
Bakı Şəhər Memarlıq və Şəhərsalma Baş İdarəsi Buzovna qəsəbəsinin memarlıq planlaşdırma həlləri üzrə müsabiqədə iştirak etməyə dəvət edir.
Müsabiqə proqramı  www.absheronsimasi.az  saytında təqdim edildi.
Azərbaycanın qədim yaşayış məskənlərindən olan, Şərqlə Qərb arasında bir körpü rolunu oynayan Abşeron yarımadası, yaşayışın mövcud olduğu zamandan misilsiz mədəniyyət nümunələri, tarixi abidələri ilə daim zəngin olmuşdur və bu gün də bu məkanda müxtəlif mədəniyyət və sivilizasiyaların izləri hələ də yaşamaqdadır.  Prezident İlham Əliyevin göstərişinə əsasən, 2019-cu ildən Bakı şəhərinin və Abşeron rayonunun qəsəbələrində xüsusi abadlaşdırma işlərinə başlanılıb və son illər ölkəmizin bütün ərazisində olduğu kimi, burada da aparılan nəhəng abadlıq-quruculuq, bərpa və yenidənqurma işləri sayəsində yarımadanın görkəmi daha da gözəlləşir, yeni-yeni möhtəşəm və təkrarsız tikililər inşa olunur. Abşeronun milli incəsənət ruhunu yaşatmaq, yerli memarlıq məktəbinin üslubları və özünəməxsus rəng çalarları ilə yeni nəfəs vermək məqsədilə Komitə tərəfindən  “Abşeron qəsəbələrinin memarlıq siması” müsabiqəsi keçirilmişdir. Müsabiqə proqramının ilk mərhələsi Ramana, Pirşağı və Əmircan qəsəbələrini əhatə edib və iştirakçılarının təklifləri əsasında 16 aprel tarixində Pirşağı qəsəbəsində Prezident İlham Əliyevin və birinci xanım Mehriban Əliyevanın iştirakı ilə yenidənqurma tədbirlərinə start verilmişdir. Qəsəbədə abadlıq işləri həm mövcud binalar üzərində, həm də açıq məkanlarda aparılacaq.
Görülən işlərə təkan vermək, Abşeronun öz tarixliyini, qədimliyini və memarlığını qoruyaraq yenidən canlandırmaq məqsədilə Azərbaycan Respublikasının Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsi yanında Bakı Şəhər Memarlıq və Şəhərsalma Baş İdarəsi Azərbaycan Memarlar İttifaqı və “Bakı Abadlıq Xidməti” MMC ilə birgə təşkil olunan memarlıq planlaşdırma həlləri üzrə “Abşeron qəsəbələrinin memarlıq siması” adlı müsabiqənin ikinci mərhələsinə start verir. Müsabiqə proqramı bu dəfə Abşeronun şimali şərqində yerləşən və qədim yaşayış məntəqələrindən biri olan Buzovna qəsəbəsini əhatə edəcək. Ümumi mükafat fondu 20 min manat olan müsabiqəyə təqdim olan layihələrdə Buzovna qəsəbəsində estetik görünüşünün və həyat keyfiyyətinin inkişaf etdirilməsi, orijinallıq və mühit-məkan həllinin müəyyənləşdirilməsi kimi vacib məqamlar öz əksini tapmalıdır.
Müsabiqədə iştirak etmək istəyənlər 31 may 2021-ci il tarixinədək qeydiyyatdan keçməli, layihələr isə 28 iyun 2021-ci il saat 18:00-dan gec olmayaraq Bakı Şəhər Memarlıq və Şəhərsalma Baş İdarəsinə təqdim olunmalıdır. Bununla yanaşı iştirakçılar tərəfindən 5 iyul 2021-ci il tarixindən gec olmadan təqdim olunan layihəni izah edən videotəqdimat da mail@abseronsimasi.az elektron ünvanına göndərilməlidir. Bildirək ki, layihə müəllifləri fərdi və ya qrup şəklində iştirak edə bilərlər. Layihələr tam tərkibdə təqdim olunmalıdır. Müsabiqədə iştirak üçün hər hansı ödəniş tələb olunmur.
22 iyul 2021-ci il tarixində elan olunacaq nəticələrə əsasən münsiflər heyətinin seçdiyi 4 nəfər mükafatlandırılacaq. 1-ci yerin sahibinə 10000 manat mükafat və 1-ci dərəcəli diplom, 2-ci yerin sahibinə isə 5000 manat və 2-ci dərəcəli diplom veriləcək. 3-cü yerin sahibləri (iki yer) isə hər biri 2500 manat və 3-cü dərəcəli diplomla mükafatlandırılacaqlar. Digər iştirakçılara həvəsləndirici hədiyyələr və iştirakçı sertifikatları təqdim ediləcək. Qeyd edək ki, seçilmiş layihə əsasında abadlıq işləri aparılacağı təqdirdə layihə müəllifi də prosesə cəlb olunacaq.
Layihədə maraqlı şəxslər qeydiyyatdan keçmək, habelə müsabiqə tapşırığı, iştirak şərtləri, qaydalar və digər detallarla tanış olmaq üçün bu məqsədlə xüsusi hazırlanmış “Abşeron qəsəbələrinin memarlıq siması” internet səhifəsini (www.absheronsimasi.az) ziyarət etməyə dəvət olunur.
Abşeron yarımadasının özünəməxsusluğunu yaşatmaq və tarixi-memarlıq ənənələrini qoruyaraq gələcək nəsillərə ötürmək məqsədilə Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsi tərəfindən digər qəsəbələri də əhatə edəcək müsabiqə proqramlarının həyata keçirilməsi planlaşdırılır.

Государственный Комитет Градостроительства и Архитектуры запускает второй этап конкурсной программы «Архитектурный облик поселков Абшерона»
Главное Управление Архитектуры и Градостроительства города Баку приглашает принять участие в конкурсе архитектурно-планировочных решений поселка Бузовна.
Конкурсная программа была представлена на сайте www.absheronsimasi.az.
Абшеронский полуостров, один из древнейших поселений Азербайджана, играющий роль моста между Востоком и Западом, со времен существования жизни всегда был богат уникальными образцами культуры, историческими памятниками, и сегодня в этом месте до сих пор находятся следы различных культур и цивилизаций. По указанию Президента Ильхама Алиева с 2019 года в поселках города Баку и Абшеронского района начались работы по благоустройству, и в последние годы, как и на всей территории нашей страны, благодаря проводимым здесь грандиозным работам по благоустройству-строительству, реставрации и реконструкции, облик полуострова становится еще красивее, строятся новые величественные и неповторимые сооружения. С целью возродить национальный художественный дух Абшерона, вдохнуть новую жизнь в стили местной архитектурной школы и неповторимые цветовые оттенки, Комитетом был проведен конкурс «Архитектурный облик поселков Абшерона». Первый этап конкурсной программы охватил поселки Рамана, Пиршаги и Амирджан, и на основании предложений участников 16 апреля в поселке Пиршаги с участием Президента Ильхама Алиева и первой леди Мехрибан Алиевой был дан старт мероприятиям по реконструкции. Благоустройство в поселке будет проводиться как на существующих зданиях, так и на открытых площадках.
В целях придания импульса проводимой работе, сохранения и возрождения Абшеронской истории, старины и архитектуры Главное Управление Архитектуры и Градостроительства города Баку при Государственном Комитете по Градостроительству и Архитектуре Азербайджанской Республики совместно с Союзом архитекторов Азербайджана и ООО «Baku Abadlıq hizmeti» запускает второй этап конкурса архитектурно-планировочных решений «Архитектурный облик поселков Абшерона». Конкурсная программа на этот раз охватит поселок Бузовна, расположенный на северо-востоке Абшерона и являющийся одним из древнейших поселений. В представленных на конкурс проектах с общим призовым фондом 20 тысяч манатов должны быть отражены такие важные моменты, как развитие эстетического вида и качества жизни в поселке Бузовна, определение оригинальности и эколого-пространственного решения.
Желающие принять участие в конкурсе должны пройти регистрацию до 31 мая 2021 года, а проекты должны быть представлены в Главное Управление Архитектуры и Градостроительства города Баку не позднее 18:00 28 июня 2021 года. А также видеопрезентация, объясняющая проект, представленный участниками не позднее 5 июля 2021 года, необходимо отправить на электронный адрес mail@abseronsimasi.az. Обратите внимание, что авторы проекта могут участвовать индивидуально или в группах. Проекты должны быть представлены в полном объеме. Плата за участие в конкурсе не требуется.
По результатам, которые будут объявлены 22 июля 2021 года, будут награждены 4 человека, выбранных жюри. Обладатель 1-го места получит 10000 манатов и диплом 1-й степени, а обладатель 2-го места-5000 манатов и диплом 2-й степени. Обладатели 3-го места (два места) будут награждены дипломом 3-й степени по 2500 манатов каждый. Другим участникам будут вручены поощрительные призы и сертификаты участников. Отметим, что в случае проведения работ по благоустройству на основе выбранного проекта, к процессу будет привлечен и автор проекта.
Заинтересованные лица для регистрации в проекте, а также для ознакомления с конкурсным заданием, условиями участия, правилами и другими деталями, приглашаются посетить специально разработанную для этой цели интернет-страницу «Архитектурный облик поселков Абшерона» (www.absheronsimasi.az).
С целью сохранения самобытности Абшеронского полуострова и передачи его историко-архитектурных традиций будущим поколениям Государственным Комитетом по Градостроительству и Архитектуре планируется реализация конкурсных программ, которые охватят и другие поселки.