Ağdamda Şəhərsalma məsələləri üzrə İşçi qrupunun iclası keçirildi
Ağdam şəhərində Azərbaycan Respublikasının işğaldan azad edilmiş ərazilərində məsələlərin mərkəzləşdirilmiş qaydada həll edilməsi üçün yaradılmış Əlaqələndirmə Qərargahının nəzdində fəaliyyət göstərən İdarələrarası Mərkəzinin Şəhərsalma məsələləri üzrə İşçi Qrupunun iclası keçirilib. Tədbirdə Azərbaycan Respublikasının Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsi sədrinin birinci müavini Namiq Hümmətov, Qarabağ iqtisadi rayonuna daxil olan işğaldan azad edilmiş ərazilərdə (Şuşa rayonu istisna olmaqla) Prezidentin xüsusi nümayəndəsi Emin Hüseynov, Prezident Administrasiyasının Xarici siyasət məsələləri şöbəsinin müdir müavini Nüsrət Süleymanov, “Azərişıq”, “Azərsu”, “Meliorasiya və Su Təsərrüfatı”, ANAMA, Qarabağ İqtisadi Rayonunda Bərpa, Tikinti və İdarəetmə Xidməti və digər qurumların təmsilçiləri iştirak ediblər.
İclasda işğaldan azad edilmiş Ağdam şəhərində aparılan tikinti-quruculuq fəaliyyəti ilə əlaqədar layihələndirmə işləri, bununla paralel olaraq həyata keçirilən minatəmizləmə əməliyyatları haqqında ətraflı məlumat verilib. Həmçinin daxili yol-küçə şəbəkəsinin planlaşdırılması, yaşayış məntəqələrinin elektrik enerjisi və su ilə təminatı məsələləri, eləcə də digər infrastruktur obyektlərinin bərpası istiqamətində görüləcək işlər müzakirə edilib.
İşçi qrupunun rəhbəri, Azərbaycan Respublikası Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsi sədrinin birinci müavini Namiq Hümmətov bildirib ki, Prezident İlham Əliyevin 2022-ci il 16 noyabr tarixli Sərəncamı ilə təsdiq edilmiş “Azərbaycan Respublikasının işğaldan azad edilmiş ərazilərinə Böyük Qayıdışa dair I Dövlət Proqramı”nın tədbirlər planında hər bir yaşayış məntəqəsi üçün konkret hədəflər müəyyən edilib və işçi qrupda təmsil edilən bütün qurumlar nəzərdə tutulan işlərin həyata keçirilməsi istiqamətində səfərbər olunmalıdır. Bu il işğaldan azad olunmuş bütün ərazilərdə genişmiqyaslı tikinti-quruculuq işlərinə başlanılacağını deyən İşçi qrupunun rəhbəri bildirib ki, Ağdam şəhərində və kəndlərdə ərazi planlaşdırma işləri artıq yekunlaşıb, bundan sonrakı mərhələdə kəndlərin tikintisinə başlanılacaq.
İclasda çıxış edən Qarabağ iqtisadi rayonuna daxil olan işğaldan azad edilmiş ərazilərdə (Şuşa rayonu istisna olmaqla) Prezidentin xüsusi nümayəndəsi Emin Hüseynov da Böyük Qayıdışa dair I Dövlət Proqramı çərçivəsində Qarabağ iqtisadi rayonunda görülən işlərdən, nəzərdə tutulan layihələrdən danışıb. Bildirib ki, Tərtər rayonunun Talış kəndində tikinti işlərinin birinci mərhələsi yekunlaşmaq üzrədir, fevralın sonunadək bu iş başa çatdırılacaq və həmin ərazi 20 ailənin köçürülməsi üçün hazır vəziyyətə gətiriləcək. Ümumilikdə 2024-2026-cı illərdə Ağdam rayonunda 9690, Füzuli rayonu üzrə 5634, Tərtər rayonu üzrə 368, Xocavənd rayonu üzrə 307 olmaqla, cəmi 15 min 999 fərdi ev və mənzilin tikilməsi planlaşdırılır.
İclasda çıxış edən Prezident Administrasiyasının Xarici siyasət məsələləri şöbəsinin müdir müavini Nüsrət Süleymanov Əlaqələndirmə Qərargahının ötən iki ildən artıq dövr ərzində fəaliyyətindən, qarşıda duran işlərdən danışıb. 2023-cü ildə işğaldan azad olunan ərazilərdə həyata keçirilən tikinti-quruculuq işlərinin miqyas və dinamikasının daha da artacağı qeyd edilib. Məsələlərin yerində müzakirə olunması, müvafiq ərazilərə və layihələrə baxışlar keçirilməsini təmin etmək məqsədilə İşçi qrupların iclaslarının işğaldan azad olunmuş ərazilərdə keçirilməsinin əhəmiyyəti vurğulanıb.
Qarabağ İqtisadi Rayonunda Bərpa, Tikinti və İdarəetmə Xidməti publik hüquqi şəxsin icraçı direktoru Övsət Həmidov Ağdam şəhərində həyata keçirilən tikinti-quruculuq işlərinin icra vəziyyəti barədə məlumat verib. Minatəmizləmə işləri, şəhərin sosial-iqtisadi infrastrukturun, yol-nəqliyyat şəbəkəsinin qurulması haqqında danışıb. Bununla yanaşı, Ağdamın 1 nömrəli məktəbində, həmçinin tarixi-mədəni abidələr də aparılan restavrasiya işləri, şəhərdaxili yaşayış məhəllələrinin konsept həllərinin işlənilməsi haqqında məlumat verib. Bildirilib ki, yaxın müddətdə bir sıra yaşayış məhəllələrinin tikintisinə başlanılması nəzərdə tutulub. Dövlət Proqramına əsasən 2026-cı ilin sonunadək Ağdam şəhəri və ətraf kəndlərə 42 min adamın köçürülməsi qarşıya məqsəd qoyulub.
İclasda qeyd edilib ki, Ağdam şəhərinin Baş Planına əsasən inzibati ərazinin layihələndirilməsi istiqamətində işlərə başlanılıb. Barada əhalinin sosial həyatını təmin etmək məqsədilə 300 hektar ərazisi olan Meşə Parkı və Mərkəzi Park salınacaq. Qarabağ İqtisadi rayonunun “yaşıl enerji” zonası elan olunması ilə əlaqədar olaraq Ağdam şəhərində mərkəzi istilik sisteminin yaradılacaq.
İclasdan sonra tədbir iştirakçıları Ağdam şəhərində tikilən yaşayış binaları və 1 nömrəli məktəbə baxış keçiriblər.

Meeting of Working Group on urban planning was held in Aghdam
Meeting of the Working Group on urban planning of the Interdepartmental Center operating under the Coordination Headquarters established for centralized solution of issues in the territories of the Republic of Azerbaijan liberated from occupation was held in the city of Aghdam. The event was attended by First Deputy Chairman of the State Committee on Urban planning and architecture of the Republic of Azerbaijan Namig Hummatov, the special representative of the President in the liberated territories of the Karabakh economic region (except Shusha) Emin Huseynov, Deputy Head of the Foreign Policy Department of the Presidential Administration Nusrat Suleymanov, representatives of “Azerishiq”, “Azersu”, “Land Reclamation and Water Management”, ANAMA, Service for Restoration, Construction and Management in Karabakh Economic Region and other organizations.
At the meeting, detailed information was provided on design works related to construction activities carried out in the liberated city of Aghdam, as well as on mine clearance operations carried out in parallel. Also, the issues of planning the internal road-street network, electricity and water supply of residential areas, as well as the work to be done to restore other infrastructure facilities were discussed.
Head of the Working Group, First Deputy Chairman of the State Committee on Urban planning and architecture of the Republic of Azerbaijan Namig Hummatov noted that the action plan of the “1st State Program for the Great Return to the territories of the Republic of Azerbaijan liberated from occupation”, approved by the Decree of President Ilham Aliyev dated November 16, 2022, defines specific goals for each locality, and all structures represented in the Working Group should be mobilized to fulfill the planned works. Noting that large-scale construction work will begin this year in all territories liberated from occupation, the head of the Working Group said that territorial planning work has already been completed in the city of Agdam and villages, and construction of villages will begin at the next stage.
At the meeting, the special representative of the President in the liberated territories of the Karabakh economic region (except Shusha) Emin Huseynov also spoke about the work being carried out in the Karabakh economic region within the framework of the 1st State Program on the Great Return, about the planned projects. He said that the first stage of construction work in Talish village of Tartar region is about to be completed, this work will be completed by the end of February and the area will be ready for the resettlement of 20 families. In total, 15 thousand 999 private houses and apartments are planned to be built in 2024-2026, including 9690 in Agdam district, 5634 in Fizuli, 368 in Terter and 307 in Khojavend districts.
In his speech, Deputy Head of the Foreign Policy Department of the Presidential Administration Nusrat Suleymanov spoke about activities of the Coordination Headquarters over the past two years and about the upcoming works. It was noted that the scale and dynamics of construction work carried out in the territories liberated from occupation in 2023 will increase. The importance of holding meetings of working groups in the territories liberated from occupation in order to ensure discussion of issues on the ground, conducting inspections of the relevant territories and projects was stressed.
Executive Director of the public legal entity "Service for Restoration, Construction and Management in Karabakh Economic Region" Ovsat Hamidov informed about the status of construction work carried out in the city of Aghdam. He spoke about the mine clearance work, the construction of the socio-economic infrastructure of the city and its road transport network. In addition, he spoke about the restoration work carried out at school № 1 of Agdam, as well as historical and cultural monuments, and the development of conceptual solutions for intra-city residential areas. It was noted that it is planned to launch the construction of a number of residential areas in the near future. According to the state program, by the end of 2026 it is planned to resettle 42 thousand residents to Agdam and nearby villages.
It was noted at the meeting that, in accordance with the master plan of the city of Agdam, work has begun on the design of the administrative territory. A Forest Park and a Central Park with an area of 300 hectares will be built here in order to ensure the social life of the population. In connection with the declaration of the Karabakh economic region as a “green energy” zone, a central heating system will be created in the city of Agdam.
After the meeting, the participants of the event inspected residential buildings and school №1 built in the city of Aghdam.