Bakı şəhərinin baş planının hazırlanması prosesi başlayır
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin tapşırığına əsasən Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsi Bakı şəhərinin baş planının hazırlanması işinin təşkili prosesinə start verir.
Bu prosesin beynəlxalq standartlara uyğun təşkil edilməsi və Bakı şəhərinin baş planının ən uğurlu qlobal təcrübəyə əsaslanaraq tərtib olunması məqsədilə Komitə “Böyük Üçlük” adlanan dünyanın ən nüfuzlu üç strateji məsləhətçi şirkətlərindən birini – “The Boston  Consulting Group” (“Boston Konsaltinq Qrup”) şirkətini cəlb edir.
1963-cü ildə yaradılmış “The Boston Consulting Group” şirkəti 50 ölkədə fəaliyyət göstərən 90-dan çox nümayəndəliyini özündə birləşdirən qlobal şəbəkəsi vasitəsilə dünyanın bütün regionlarında dövlət, özəl və qeyri-hökumət sektoruna xidmət göstərir. “The Boston Consulting Group” şirkəti ən iri konsaltinq şirkətlərindən biri olmaqla yanaşı, həm də şəhərlərin zonalaşdırılması və inkişafının planlaşdırılması, komfortlu şəhər mühitinin yaradılması, məşğulluğun transformasiyası, şəhər infrastrukturunun, turizm və nəqliyyatın, sosial sahələrin və sahəvi klasterlərin inkişaf strategiyalarının hazırlanması üzrə geniş beynəlxalq təcrübəyə malikdir və son 5 il ərzində dünyada 550-dən artıq belə layihəni uğurla həyata keçirib. Bu nüfuzlu məsləhətçi şirkəti tərəfindən son dövrdə Moskva, Kiyev, Pekin, Stokholm, Boston, Nyu-York və s. iri şəhərlər üçün belə layihələr reallaşdırılmışdır.
Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsi “The Boston Consulting Group” şirkəti ilə birgə Bakı şəhərinin baş planının hazırlanması işininin iki mərhələdə təşkil edilməsini planlaşdırır.
Birinci mərhələdə paytaxt ilə bağlı bugünədək hazırlanmış bütün səhərsalma və ərazi planlaşdırılması sənədlərinin, o cümlədən “Böyük Bakının Regional İnkişaf Planı” və “Bakı şəhərinin Ərazidən İstifadə və Zonalaşdırma Planı” layihələrinin təhlil edilməsi nəzərdə tutulur.
Bu mərhələdə mövcud layihələrin aktuallığı yoxlanılacaq, şəhər infrastrukturunun təkmilləşdirilməsi ilə bağlı ehtiyaclar qiymətləndiriləcək, habelə bu sahədə ən uğurlu dünya təcrübəsi və ölkənin inkişaf prioritetləri nəzərə alınaraq Bakının inkişaf konsepsiyası işlənəcək. Bu proses çərçivəsində dünyanın müxtəlif şəhərlərinin baş planları öyrənilərək, müvafiq sahədə qabaqcıl beynəlxalq təcrübə təhlil olunacaq, onun Azərbaycanda tətbiqi imkanları nəzərdən keçiriləcək. Eyni zamanda, birinci mərhələdə Azərbaycan Respublikasının aidiyyəti qanunvericiliyinin, o cümlədən müvafiq şəhərsalma norma və qaydalarının nəzərdən keçirilməsi, təkmilləşdirilməsi zərurətinin dəyərləndirilməsi planlaşdırılır.
Bununla yanaşı, gələcəkdə baş planın reallaşdırılması prosesində iştirak edəcək aidiyyəti dövlət qurumlarının Bakı şəhərinin inkişafı ilə bağlı cavabdeh olduqları sahələr üzrə planları öyrəniləcək, dəqiqləşdirilmə və uyğunlaşdırılma işləri aparılacaq.
Birinci mərhələdə görüləcək bu işlər nəticəsində baş planın hazırlanması prosesinə şəhərsalma və memarlıq planlaşdırılması, abidələrin qorunması, mühəndis kommunikasiya, sosial infrastruktur, ekoloji məsələlər və digər sahələr üzrə yüksək ixtisaslı, peşəkar xarici və yerli təşkilatların və ekspertlərin cəlb olunması üçün müvafiq layihə tapşırıqlarının və tələblərin hazırlanması nəzərdə tutulur.
İkinci mərhələdə Komitə “The Boston Consulting Group” şirkəti ilə birgə birinci mərhələdə müəyyənləşdirilmiş tələblər əsasında nüfuzlu şəhərsalma, memarlıq, mühəndislik şirkətlərini və aidiyyəti ekspertləri əməkdaşlığa cəlb etməklə paytaxtın baş planının işlənməsi prosesini davam etdirərək yekunlaşdırılmasını planlaşdırır. Mövcud qanunvericiliyin tələblərinə uyğun olaraq aidiyyəti dövlət orqanları ilə razılaşdırıldıqdan və ictimai müzakirələr aparıldıqdan sonra Bakı şəhərinin baş planının təsdiq üçün Nazirlər Kabinetinə təqdim olunması nəzərdə tutulur. Azərbaycan Respublikasının Şəhərsalma və Tikinti Məcəlləsinə uyğun olaraq baş plan təsdiq olunduqdan sonra 20 il ərzində qüvvədə olacaq.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev və ölkəmizin Birinci Vitse-Prezidenti xanım Mehriban Əliyeva Bakı şəhərinin baş planının hazırlanması işinə xüsusi diqqət ayırır. Ölkə rəhbərliyinin tapşırıq və göstərişlərini rəhbər tutaraq, Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsi gündən-günə gözəlləşən Bakı şəhərinin növbəti illər ərzində sistemli və davamlı inkişafının, səmərəli şəhərsalma planlaşdırmasının və tənzimləməsinin, sakinlərin rahat və komfortlu yaşayışının, tarixi landşaft və mədəni irs obyektlərinin daha da ciddi qorunmasının təmin edilməsində böyük əhəmiyyəti olan Baş Planın yüksək səviyyədə tərtib edilməsi üçün mövcud olan bütün resurslarını səfərbər edəcək.

Начинается процесс разработки генерального плана Баку
Госкомитет градостроительства и архитектуры Азербайджана дал старт организации работы по подготовке генерального плана Баку.
Для организации данного процесса в соответствии с мировыми стандартами, а также с целью использования передового международного опыта комитет привлекает к сотрудничеству The Boston Consulting Group (BCG) - одну из трех самых авторитетных стратегических консалтинговых компаний в мире.
Созданная в 1963 году компания BCG сегодня имеет глобальную сеть из более 90 офисов в 50 странах мира. Клиентами и партнерами BCG являются организации из частного, государственного и некоммерческого сектора во всех регионах нашей планеты. BCG имеет огромный опыт реализации проектов в различных областях городского развития: только за последние 5 лет реализовано более 550 проектов по темам планирования городского развития и зонирования, развития комфортной городской среды, трансформации занятости, развития инфраструктуры, транспорта и туризма, социальной сферы и отраслевых кластеров. За последнее время этой авторитетной компанией были успешно реализованы проекты для таких крупных городов, как Москва, Киев, Пекин, Стокгольм, Бостон, Нью-Йорк и т.д.
Государственный комитет градостроительства и архитектуры совместно с BCG планирует организовать процесс разработки генерального плана Баку в два этапа.
На первом этапе будут проанализированы уже разработанные документы градостроительного и территориального планирования столицы, в первую очередь проектов «Плана регионального развития Большого Баку» и «Плана использования территории и зонирования города Баку».
На этом этапе будут проведены диагностика актуальности уже разработанных проектов, выявлены и оценены основные потребности в совершенствовании городской инфраструктуры, и будет разработана концепция развития Баку с учетом лучшего мирового опыта в этой области и приоритетов развития страны.
В рамках этого процесса будут изучены генеральные планы различных городов мира, будет проанализирован лучший международный опыт в этой сфере, рассмотрены возможности его применения в Азербайджане.
В то же время планируется рассмотреть и усовершенствовать соответствующее законодательство Азербайджанской Республики, включая в том числе градостроительные нормы и правила. В особенности в этой работе будут учитываться приоритеты развития страны, потребность в усовершенствовании инфраструктуры, требования по развитию приоритетных отраслей. Также на первом этапе будет дана оценка необходимости уточнения законодательства Азербайджанской Республики по части градостроительных норм и правил.
Наряду с этим, будут изучены отраслевые планы развития города Баку, подготовленные соответствующими государственными ведомствами, которые будут участвовать в реализации генерального плана в будущем, будет проведена работа по их интеграции и соответствующим уточнениям.
По результатам работы, проделанной на первом этапе, будут подготовлены соответствующие проектные задания и требования для привлечения высококвалифицированных иностранных и местных организаций и экспертов по градостроительству и архитектурному планированию, охране памятников, инженерным коммуникациям, социальной инфраструктуре, экологическим вопросам и другим областям для доработки генерального плана города Баку.
На втором этапе Госkомитет совместно с BCG будет дорабатывать генеральный план столицы с привлечением авторитетных градостроительных, архитектурных, инжиниринговых компаний и экспертов на основе требований, разработанных на первом этапе. Согласно требованиям действующего законодательства, после согласования генерального плана города Баку с соответствующими государственными органами и проведения его общественных обсуждений, документ будет представлен для утверждения в Кабинет Министров. Согласно Строительному и Градостроительному кодексу Азербайджана, после утверждения генерального плана он будет действовать в течение 20 лет.
Президент Азербайджана Ильхам Алиев и Первый вице-президент страны Мехрибан Алиева уделяют особое внимание работе по разработке генерального плана города Баку. Следуя поручениям и указаниям руководства страны, Государственный комитет градостроительства и архитектуры мобилизует все доступные ресурсы для разработки генерального плана, отвечающего высоким мировым стандартам и имеющего ключевое значение для системного, устойчивого развития города Баку, а также для эффективного градостроительного планирования и регулирования, комфортного проживания горожан, бережного сохранения исторического ландшафта и объектов культурного наследия.