Kəlbəcər şəhərinin Baş planı təqdim edilib, İşğal və Zəfər muzeyləri kompleksinin təməli qoyulub
İyunun 26-da Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev Kəlbəcər şəhərinin Baş planı ilə tanış olub, İşğal və Zəfər muzeyləri kompleksinin təməlini qoyub.
AZƏRTAC xəbər verir ki, Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsi sədrinin birinci müavini Namiq Hümmətov dövlətimizin başçısına Kəlbəcər şəhərinin Baş planı barədə məlumat verdi.
Bildirildi ki, Kəlbəcər şəhərinin Baş planının hazırlanması zamanı onun özünəməxsus simasının formalaşdırılması üçün ərazinin coğrafi yerləşməsinə, quruluşuna uyğun olaraq müxtəlif memarlıq ənənələri də araşdırılıb, tətbiq edilə biləcək nümunələrlə bağlı təkliflər verilib. Baş planın konseptual əsasını sağlamlıq və dağ turizmi imkanlarının inkişafı, təbiətlə vəhdətdə yaşıl şəhər mühitinin yaradılması təşkil edir. Şəhərin mərkəzi hissəsində çoxmənzilli binalar, ətraflara doğru isə həyətyanı sahəsi olan fərdi evlər inşa olunacaq. Növbəti 20 il ərzində Kəlbəcər şəhərinin ərazisinin 237 hektara, əhalisinin sayının isə 17 min nəfərə çatacağı proqnozlaşdırılır.
Ağdam, Cəbrayıl, Füzuli və Zəngilan rayonlarından sonra Kəlbəcər rayonunda da Zəfər və İşğal muzeyləri yaradılacaq.
Prezident İlham Əliyev Kəlbəcər Zəfər və İşğal muzeylərini layihələndirən “ACN” şirkətinin nümayəndələri ilə görüşdü.
Şirkətin icraçı direktoru Laura Konti dedi: Sizi görmək bizim üçün şərəfdir.
Prezident İlham Əliyev: Gəldiyiniz üçün təşəkkür edirəm.
Laura Konti: Bizi dəvət etdiyiniz üçün minnətdarıq. Burada olmaqdan məmnunluq və şərəf hissi keçiririk. Təşəkkür edirəm. Xüsusilə bu möhtəşəm mühitdə, gözəl təbiətdə olmaq heyrətamizdir. Bura bizim olduğumuz ən gözəl yerlərdən biridir.
Prezident İlham Əliyev: Bəli, bütün bu ərazilər belədir. Bütün bu ərazilər yaşıllıqdır.
Laura Konti: Təbiət heyrətamizdir. Təbiət bizim layihənin ilham mənbəyidir.
Dövlətimizin başçısı İşğal və Zəfər muzeylərinin layihəsini əks etdirən videoçarxa baxdı.
Prezident İlham Əliyevə Kəlbəcər şəhərində inşa olunacaq İşğal və Zəfər muzeyləri kompleksi barədə məlumat verildi. Qeyd olundu ki, hər iki muzey şəhərin mərkəzində salınacaq parkda tikiləcək. Bu, gözəl bir mühitdə yerləşən möhtəşəm layihə olacaq. Çünki bu ərazi landşaftına görə heyrətamiz gözəlliyə malikdir. Kompleksin bir hissəsi işğal tarixinə, digəri isə Zəfərə həsr olunacaq. Bu layihə ilə həm də təbiətə ehtiram nümayiş olunacaq.
“ACN” şirkətinin nümayəndəsi: Ermənilər buranı işğal ediblər, lakin burada yaşamayıblar.
Prezident İlham Əliyev: Yaşamayıblar və hər şeyi dağıdıblar.
Şirkətin nümayəndəsi: Hər şeyi bir-bir dağıdıblar.
Prezident İlham Əliyev: Bunu etmək üçün heç bir səbəb yox idi. Biz onlara qarşı heç bir pis iş görməmişik. Biz etnik təmizləməyə məruz qalmışıq. Onlar bizim torpağımıza gəldilər, hər şeyi dağıtdılar və getmədilər. Kəlbəcəri tərk etmək üçün onlara vaxt verəndə nə etdilər? Evləri yandırmağa, ağacları kəsməyə başladılar və 32 su elektrik stansiyasını dağıtdılar. Təsəvvürünüzə gətirirsinizmi?

Ilham Aliyev viewed the master plan of Kalbajar and laid the foundation stone for the Occupation and Victory Museums Complex
On 26 June, President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev viewed the master plan of Kalbajar and laid the foundation stone for the Occupation and Victory Museums Complex.
The First Deputy Chairman of the State Committee for Urban Planning and Architecture, Namig Hummatov, informed the President of the master plan of Kalbajar.
During the development of the master plan of Kalbajar, various architectural traditions were studied in accordance with the geographical location and structure of the district to form a unique image. Suggestions were made on possible examples. The conceptual basis of the master plan is to develop health and mountain tourism opportunities and create a green urban environment in harmony with nature. Multi-apartment buildings will be built in the central part of the city and individual houses with a yard will be constructed in the suburbs. Over the next 20 years, the city of Kalbajar is to cover an area of 237 hectares and have a population of 17,000 people.
On the Occupation and Victory Museums Complex to be built in Kalbajar, it was noted that both museums would be built in a park in the city center.
The head of state laid the foundation stone for the Occupation and Victory Museums Complex.
After Aghdam, Jabrayil, Fuzuli and Zangilan districts, museums of Victory and Occupation will be established in Kalbajar district too.
President Ilham Aliyev met with representatives of ACN, a company designing the Kalbajar Victory and Occupation Museums.
Laura Conti, the CEO of the company, said: It is an honor to see you.
President Ilham Aliyev: Thank you for coming.
Laura Conti: Thank you for inviting us. We are pleased and honored to be here. Thank you. It is particularly amazing to be in this magnificent environment, to be surrounded by this beautiful nature. This is one of the most beautiful places we have been to.
President Ilham Aliyev: Yes, all these areas are like that. All these areas are green.
Laura Conti: The nature is amazing. Nature is the source of inspiration for our project.
The head of state watched a video on the project of the Museums of Occupation and Victory.
President Ilham Aliyev was informed about the Occupation and Victory Museums Complex to be built in Kalbajar. It was noted that both museums would be built in a park in the city center. It will be a great project in a beautiful environment because this area has an amazing beauty due to the landscape. A part of the complex will be dedicated to the history of the occupation and the rest to Victory. This project will also show respect for nature.
ACN representative: Armenians occupied this place, but did not live here.
President Ilham Aliyev: They did not live and only destroyed everything.
Company representative: They did destroy everything.
President Ilham Aliyev: There was no reason to do that. We have done nothing wrong to them. We have been subjected to ethnic cleansing. They came to our land, destroyed everything and did not leave. What did they do when they were given time to leave Kalbajar? They started setting houses on fire, cutting down trees and destroying 32 hydroelectric power stations. Can you imagine?