Kəlbəcər şəhərinin Baş planı təqdim edilib, İşğal və Zəfər muzeyləri kompleksinin təməli qoyulub
İyunun 26-da Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev Kəlbəcər şəhərinin Baş planı ilə tanış olub, İşğal və Zəfər muzeyləri kompleksinin təməlini qoyub.
AZƏRTAC xəbər verir ki, Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsi sədrinin birinci müavini Namiq Hümmətov dövlətimizin başçısına Kəlbəcər şəhərinin Baş planı barədə məlumat verdi.
Bildirildi ki, Kəlbəcər şəhərinin Baş planının hazırlanması zamanı onun özünəməxsus simasının formalaşdırılması üçün ərazinin coğrafi yerləşməsinə, quruluşuna uyğun olaraq müxtəlif memarlıq ənənələri də araşdırılıb, tətbiq edilə biləcək nümunələrlə bağlı təkliflər verilib. Baş planın konseptual əsasını sağlamlıq və dağ turizmi imkanlarının inkişafı, təbiətlə vəhdətdə yaşıl şəhər mühitinin yaradılması təşkil edir. Şəhərin mərkəzi hissəsində çoxmənzilli binalar, ətraflara doğru isə həyətyanı sahəsi olan fərdi evlər inşa olunacaq. Növbəti 20 il ərzində Kəlbəcər şəhərinin ərazisinin 237 hektara, əhalisinin sayının isə 17 min nəfərə çatacağı proqnozlaşdırılır.
Ağdam, Cəbrayıl, Füzuli və Zəngilan rayonlarından sonra Kəlbəcər rayonunda da Zəfər və İşğal muzeyləri yaradılacaq.
Prezident İlham Əliyev Kəlbəcər Zəfər və İşğal muzeylərini layihələndirən “ACN” şirkətinin nümayəndələri ilə görüşdü.
Şirkətin icraçı direktoru Laura Konti dedi: Sizi görmək bizim üçün şərəfdir.
Prezident İlham Əliyev: Gəldiyiniz üçün təşəkkür edirəm.
Laura Konti: Bizi dəvət etdiyiniz üçün minnətdarıq. Burada olmaqdan məmnunluq və şərəf hissi keçiririk. Təşəkkür edirəm. Xüsusilə bu möhtəşəm mühitdə, gözəl təbiətdə olmaq heyrətamizdir. Bura bizim olduğumuz ən gözəl yerlərdən biridir.
Prezident İlham Əliyev: Bəli, bütün bu ərazilər belədir. Bütün bu ərazilər yaşıllıqdır.
Laura Konti: Təbiət heyrətamizdir. Təbiət bizim layihənin ilham mənbəyidir.
Dövlətimizin başçısı İşğal və Zəfər muzeylərinin layihəsini əks etdirən videoçarxa baxdı.
Prezident İlham Əliyevə Kəlbəcər şəhərində inşa olunacaq İşğal və Zəfər muzeyləri kompleksi barədə məlumat verildi. Qeyd olundu ki, hər iki muzey şəhərin mərkəzində salınacaq parkda tikiləcək. Bu, gözəl bir mühitdə yerləşən möhtəşəm layihə olacaq. Çünki bu ərazi landşaftına görə heyrətamiz gözəlliyə malikdir. Kompleksin bir hissəsi işğal tarixinə, digəri isə Zəfərə həsr olunacaq. Bu layihə ilə həm də təbiətə ehtiram nümayiş olunacaq.
“ACN” şirkətinin nümayəndəsi: Ermənilər buranı işğal ediblər, lakin burada yaşamayıblar.
Prezident İlham Əliyev: Yaşamayıblar və hər şeyi dağıdıblar.
Şirkətin nümayəndəsi: Hər şeyi bir-bir dağıdıblar.
Prezident İlham Əliyev: Bunu etmək üçün heç bir səbəb yox idi. Biz onlara qarşı heç bir pis iş görməmişik. Biz etnik təmizləməyə məruz qalmışıq. Onlar bizim torpağımıza gəldilər, hər şeyi dağıtdılar və getmədilər. Kəlbəcəri tərk etmək üçün onlara vaxt verəndə nə etdilər? Evləri yandırmağa, ağacları kəsməyə başladılar və 32 su elektrik stansiyasını dağıtdılar. Təsəvvürünüzə gətirirsinizmi?

Ильхам Алиев ознакомился с генеральным планом города Кяльбаджар, заложил фундамент комплекса музеев Оккупации и Победы
26 июня Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев ознакомился с генеральным планом города Кяльбаджар, заложил фундамент комплекса музеев Оккупации и Победы.
Как сообщает АЗЕРТАДЖ, первый заместитель председателя Государственного комитета по градостроительству и архитектуре Намиг Гумматов проинформировал главу государства о генеральном плане города Кяльбаджар.
Было сообщено, что при подготовке генерального плана города Кяльбаджар для формирования его оригинального облика были изучены различные архитектурные традиции в соответствии с географическим положением, структурой местности, даны предложения, связанные с образцами, которые можно использовать. Концептуальной основой генерального плана является развитие возможностей оздоровительного и горного туризма, создание зеленой городской среды в гармонии с природой. В центральной части города будут возводиться многоквартирные дома, а в окрестностях – индивидуальные дома с приусадебным участком. Прогнозируется, что в течение предстоящих 20 лет площадь города Кяльбаджар достигнет 237 гектаров, а население - 17 тысяч человек.
После Агдамского, Джебраильского, Физулинского и Зангиланского районов в Кяльбаджарском районе также будут созданы музеи Победы и Оккупации.
Президент Ильхам Алиев встретился с представителями компании ACN, проектирующей музеи Победы и Оккупации.
Исполнительный директор компании Лаура Конти сказала: Для нас честь видеть Вас.
Президент Ильхам Алиев: Благодарю за то, что приехали.
Лаура Конти: Мы признательны за то, что пригласили нас. Испытываем чувство радости и гордости оттого, что находимся здесь. Благодарю. Особенно восхитительно находиться в этой великолепной среде, в окружении прекрасной природы. Это одно из красивейших мест, где нам приходилось бывать.
Президент Ильхам Алиев: Да, все эти территории такие. Все эти территории покрыты зеленью.
Лаура Конти: Природа изумительная. Она - источник вдохновения для нашего проекта.
Глава государства посмотрел видеоролик, отражающий проект музеев Оккупации и Победы.
Президент Ильхам Алиев был проинформирован о комплексе музеев Оккупации и Победы, который будет построен в городе Кяльбаджар. Было отмечено, что оба музея будут построены в парке, который планируется разбить в центре города. Это будет грандиозный проект в прекрасной среде, потому что благодаря ландшафту местность обладает удивительной красотой. Часть комплекса будет посвящена истории оккупации, а другая – Победе. Этот проект также станет демонстрацией уважения к природе.
Представитель компании ACN: Армяне оккупировали эти места, но не жили здесь.
Президент Ильхам Алиев: Они не жили и все разрушили.
Представитель компании: Разрушили все.
Президент Ильхам Алиев: Для этого не было никаких причин. Мы не сделали им ничего плохого. Мы подверглись этнической чистке. Они пришли на нашу землю, все разрушили и не ушли. Что они сделали, когда им дали время для того, чтобы покинуть Кяльбаджар? Они начали сжигать дома, вырубать деревья и разрушили 32 гидроэлектростанции. Вы можете представить?