Kəlbəcər şəhərində Şəhərsalma məsələləri üzrə İşçi qrupunun iclası keçirilib
07 sentyabr 2023-cü il tarixində Azərbaycan Respublikasının işğaldan azad edilmiş ərazilərində məsələlərin mərkəzləşdirilmiş qaydada həll edilməsi üçün yaradılmış Əlaqələndirmə Qərargahının nəzdində fəaliyyət göstərən İdarələrarası Mərkəzin Şəhərsalma məsələləri üzrə İşçi Qrupunun Kəlbəcər şəhərində növbəti iclası keçirilib. Tədbirdə Azərbaycan Respublikasının Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsi sədrinin birinci müavini Namiq Hümmətov, Şərqi Zəngəzur iqtisadi rayonuna daxil olan Laçın rayonunda Azərbaycan Respublikası Prezidentinin xüsusi nümayəndəsi Məsim Məmmədov, İdarələrarası Mərkəzin katibliyinin rəhbəri Nüsrət Süleymanov və Şəhərsalma məsələləri üzrə İşçi Qrupunda təmsil olunan qurumların nümayəndələri iştirak ediblər.
Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsi sədrinin birinci müavini Namiq Hümmətovun sədrliyi ilə keçirilən iclasda Kəlbəcər rayonunda aparılan şəhərsalma fəaliyyəti və layihələndirmə işləri haqqında ətraflı məlumat verilib, daxili yol-küçə şəbəkəsinin planlaşdırılması, yaşayış məntəqələrinin elektrik enerjisi və su ilə təminatı, eləcə də digər infrastruktur obyektlərinin bərpası istiqamətində görüləcək işlər, bölgənin turizm potensialının inkişafı məsələləri müzakirə edilib. İşçi qrupunun iclaslarının artıq bir qayda olaraq işğaldan azad olunmuş şəhərlərimizdə keçirilməsnini sevindirici bir hal olduğunu qeyd edən Komitə sədrinin birinci müavini iclasın Kəlbəcərdə ilk dəfə keçirildiyini vurğulayıb.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin 2022-ci il 16 noyabr tarixli Sərəncamı ilə təsdiq edilmiş “Azərbaycan Respublikasının işğaldan azad edilmiş ərazilərinə Böyük Qayıdışa dair I Dövlət Proqramı”nın tədbirlər planında nəzərdə tutulan məsələlərin vaxtında və keyfiyyətlə icra edilməsi üçün aidiyyəti qurumlar tərəfindən görülmüş və görüləcək işlərin müzakirə edilməsi, müvafiq tapşırıqların verilməsi üçün iclasın əlverişli platforma rolunu oynadığı qeyd edilib.
İclasda məlumat verilib ki, Kəlbəcər şəhərinin Baş planı hazırda aidiyyəti dövlət qurumları ilə razılaşdırma mərhələsindədir. Ölkə rəhbərliyinin göstərişləri əsasında inkişaf konsepsiyasına uyğun olaraq rayon infrastrukturu sürətlə yenilənməkdədir. Cari ildə dövlət başçısı tərəfindən Kəlbəcər şəhərində ilk yaşayış məhəlləsinin, 960 şagird-yerlik orta məktəb binasının, habelə rayonun Zar, Zallar və Yanşaq kəndlərinin təməli qoyulub. Qeyd edilənlərin layihələndirməsi ilə yanaşı, İstisu qəsəbəsində mehmanxana kompleksi və su istehsalı zavodu tikilir.
Mövcud plan üzrə 2023-cü ildə Kəlbəcər rayonunda daha 7, 2024-cü ildə isə 4 yaşayış məntəqəsinin layihələndirilmə işləri aparılacaq. Ümumilikdə 2026-cı ilədək 1-i şəhər, 1-i qəsəbə, 13-ü kənd olmaqla 15 yaşayış məntəqəsinin bərpası həyata keçiriləcək. Bunlarla yanaşı bildirilib ki, işğaldan azad edilmiş torpaqlarda yaşayış ərazilərinin minalardan təmizləmə prosesi də sürətlə davam etdirilir. Belə ki, 2023-cü ilin 8 ayı ərzində rayonda yaşayış məntəqələri torpaqları üzrə təxminən 1105 hektar sahədən 653 hektarı minalardan təmizlənib. İnfrastruktur məsələlərinə gəldikdə isə Kəlbəcər şəhərində yaşayış məntəqələrinin küçə-yol şəbəkəsinin qurulması istiqamətində ümumi uzunluğu 27,08 km olan yol-küçə şəbəkəsinin hazırda 18,87 km-lik hissəsi layihələndirildiyi qeyd olunub.
Eyni zamanda, Kəlbəcər rayonunda 2026-cı ilə qədər təxminən 2000-ədəd fərdi yaşayış evinin və 1500 ədəd mənzilin - ümumilikdə 3500-ədəd evin tikilərək istismara verilməsi nəzərdə tutulur. Kəlbəcər şəhərində tikiləcək evlərə ilkin mərhələdə 2024-cü ildə olmaqla bütövlükdə 5000-dən artıq, kənd və qəsəbələrə isə 8000-ə yaxın, ümumilikdə 13000-ə yaxın insanın köçürülməsi planlaşdırılır.
İclasda bugünədək Kəlbəcər ərazisində həyata keçirilmiş işlərə dair məlumat verildikdən sonra müzakirələr zamanı qarşıdakı dövrdə görülməsi planlaşdırılan məsələlərə dair müvafiq tapşırıqlar verilib. Daha sonra Şəhərsalma məsələləri üzrə İşçi qrupunda təmsil olunan qurumların nümayəndələri Kəlbəcər şəhərində inşası aparılan ilk yaşayış məhəlləsinə baxış keçiriblər.

В городе Кяльбаджар состоялось заседание Рабочей группы по вопросам градостроительства
Седьмого сентября 2023 года в городе Кяльбаджар состоялось очередное заседание Рабочей группы по вопросам градостроительства Межведомственного центра, действующего при Координационном штабе, созданном для централизованного решения вопросов на освобожденных от оккупации территориях Азербайджанской Республики. На мероприятии приняли участие первый заместитель председателя Государственного комитета по градостроительству и архитектуре Азербайджанской Республики Намиг Гумметов, специальный представитель Президента Азербайджанской Республики в Лачынском районе, входящем в Восточно-Зангезурский экономический район Масим Маммадов, руководитель секретариата Межведомственного центра Нусрат Сулейманов и представители учреждений, представленных в Рабочей группе по градостроительству.
На заседании под председательством первого заместителя председателя Государственного комитета по градостроительству и архитектуре Намига Гумметова была представлена подробная информация о градостроительной деятельности и проектных работах, проводимых в Кяльбаджарском районе, обсуждены такие вопросы как планирование внутренней дорожно-уличной сети, электроснабжение и водоснабжение населенных пунктов, а также работы по восстановлению других объектов инфраструктуры, развитие туристического потенциала региона. Отметив, что приятно, что заседания Рабочей группы уже проводятся, как правило, в освобожденных от оккупации городах, первый заместитель председателя Комитета подчеркнул, что в Кяльбаджаре они проводятся впервые.
Было отмечено, что встреча сыграла роль эффективной платформы для обсуждения проделанных и предстоящих выполнению работ соответствующими органами, а также для раздачи соответствующих поручений по своевременной и качественной реализации вопросов, предусмотренных в плане действий «Первой Государственной программы по Великому возвращению на освобожденные от оккупации территории Азербайджанской Республики», утвержденной Распоряжением Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева от 16 ноября 2022 года.
На заседании было сообщено, что Генеральный план города Кяльбаджар в настоящее время находится на стадии согласования с соответствующими государственными органами. Инфраструктура района быстро обновляется в соответствии с концепцией развития на основе указаний руководства страны. В текущем году главой государства был заложен фундамент первого жилого квартала в городе Кяльбаджар, здания средней школы на 960 ученических мест, а также сел Зар, Заллар и Яншаг этого района. Помимо проектирования упомянутых, в поселке Истису строятся гостиничный комплекс и завод по производству воды.
По текущему плану в 2023 году в Кяльбаджарском районе будет осуществлено проектирование еще 7 населенных пунктов, а в 2024 году – 4 населенных пункта. Всего к 2026 году будет восстановлено 15 населенных пунктов: 1 город, 1 поселок, 13 сел. Вместе с тем, было отмечено, что на освобожденных от оккупации землях ускоренно продолжается процесс разминирования жилых территорий. Так, за 8 месяцев 2023 года из примерно 1105 га земель жилых массивов региона разминировано 653 га. По поводу инфраструктуры, было отмечено, что в направлении строительства улично-дорожной сети населенных пунктов города Кяльбаджар в настоящее время проектируется 18,87 км дорожно-уличной сети общей протяженностью 27,08 км.
В то же время в Кяльбаджарском районе до 2026 года планируется построить и сдать в эксплуатацию около 2000 индивидуальных жилых домов и 1500 квартир – в общей сложности 3500 домов. В 2024 году на начальном этапе в дома, которые будут построены в городе Кяльбаджар, планируется переселить более 5000 человек, а в села и поселки – около 8000 человек, всего около 13000 человек.
После того, как на заседании была представлена информация о проделанной до сегодняшнего дня работе на территории Кяльбаджара, в ходе обсуждений были даны соответствующие поручения по вопросам, которые планируется рассмотреть в предстоящий период. Затем представители структур в составе Рабочей группы по вопросам градостроительства посетили первый строящийся жилой квартал в Кяльбаджаре.