İctimai Şuranın növbəti iclası keçirilib
4 avqust 2023-cü il tarixində Azərbaycan Respublikasının Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsi yanında İctimai Şuranın növbəti iclası keçirilib.   İclasın əvvəlində Komitənin son dövrdə fəaliyyəti, xüsusi olaraq Tikintiyə icazə zamanı binaların fasad həllərinin standartlaşdırılması istiqamətində görülən mühüm işlər və yeniliklər barədə ətraflı məlumat verilib. Şura üzvləri tərəfindən görülən tədbirlər yekdilliklə təqdirəlayiq hesab edilib.
Bununla yanaşı, iclasda Bakı şəhərində ictimai məkanların yaradılması və onların düzgün layihələndirilməsi məsələləri müzakirəyə çıxarılıb. Son zamanlar bu məsələnin şəhər sakinlərini ciddi narahat etdiyi nəzərə alınaraq, bu istiqamətdə mövcud problemlərin həlli yolları müzakirə edilib. Şura üzvləri sahəni tənzimləyən normativ bazanın təkmilləşdirilməsi, habelə müvafiq maarifləndirmə işlərinin aparılması və bu mövzunun geniş təbliğinin önəmliyini qeyd edərək öz tövsiyələrini veriblər.
Şuranın iclasına həmçinin Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət Nazirliyi yanında Mədəni İrsin Qorunması, İnkişafı və Bərpası üzrə Dövlət Xidmətinin rəisi və Bakı Şəhər İcra Hakimiyyətinin vəzifəli şəxsləri dəvət olunublar. Onların iştirakı ilə Bakı şəhərində abidə statusuna malik binaların mühafizəsi, qəzalı vəziyyətdə olan abidələrin bərpası məsələlərinə dair fikir mübadiləsi aparılıb, müvafiq təkliflər verilib.
Sonda Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsinin sədri Anar Quliyev iclas iştirakçıları ilə görüşərək öz fikirlərini bölüşüb, önəmli məsələlərin məhz Komitə yanında yaradılmış İctimai Şura çərçivəsində müzakirə edilməsindən məmnun olduğunu söyləyib. O, eyni zamanda şəhərsalma və memarlıq sahələrində yeni mütəxəssislərin yetişdirilməsi prosesinə Komitənin göstərdiyi dəstəkdən məlumat verib, yüksək ixtisaslı kadrlar bazasının formalaşdırılması mexanizminin yaradılmasının vacibliyini xüsusi qeyd edib.   Qeyd edək ki, Şura Azərbaycan Respublikası Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsi sədrinin 5 iyul 2021-ci tarixli əmrinə əsasən yaradılıb və tərkibi həmin ilin sentyabr ayında keçirilən seçkilər nəticəsində formalaşdırılıb.

Состоялось очередное заседание Общественного совета
4 августа 2023 года состоялось очередное заседание Общественного совета при Государственном Комитете по градостроительству и архитектуре Азербайджанской Республики.   В начале заседания была представлена подробная информация о деятельности Комитета за последний период, о важных работах, предпринятых специально для стандартизации фасадных решений зданий при выдаче разрешений на строительство, а также о нововведениях. Меры, предпринятые членами Совета, были единогласно признаны достойными признания.
Наряду с этим, на заседании были обсуждены вопросы создания и правильного проектирования общественных объектов в городе Баку. Учитывая, что в последнее время этот вопрос серьезно беспокоит жителей города, были обсуждены пути решения существующих проблем. Члены Совета дали свои рекомендации по совершенствованию нормативной базы, регулирующей данную сферу, а также отметили важность проведения соответствующей просветительской работы и широкой пропаганды в этом направлении.
На заседание Совета также были приглашены начальник Государственной Службы по Охране, Развитию и Восстановлению Культурного Наследия при Министерстве Культуры Азербайджанской Республики и должностные лица Исполнительной власти города Баку. При их участии состоялся обмен мнениями по вопросам охраны зданий, имеющих статус памятников, восстановления памятников, находящихся в аварийном состоянии в городе Баку, даны соответствующие предложения.
В завершение председатель Государственного Комитета по градостроительству и архитектуре Анар Гулиев встретился с участниками заседания, поделился с ними своими мыслями и отметил, что рад обсуждению таких важных вопросов именно в рамках Общественного совета, созданного при Комитете. Он также проинформировал о поддержке, оказываемой Комитетом процессу подготовки новых специалистов в области градостроительства и архитектуры, особо отметил важность создания механизма формирования базы высококвалифицированных кадров.   Отметим, что Совет был создан согласно приказу председателя Государственного комитета по градостроительству и архитектуре Азербайджанской Республики от 5 июля 2021 года, а его состав был сформирован в результате выборов, проведенных в сентябре того же года.