Bakı şəhərinin Baş planı çərçivəsində reallaşdırılacaq strateji layihə təklifləri qurumlararası İşçi Qrupun növbəti iclasında müzakirə edildi
Bakı şəhərinin Baş planının aparıcı beynəlxalq şəhərsalma şirkətlərinin və yerli qurumların ekspertlərinin iştirakı ilə hazırlanması prosesi planlaşdırılmış vaxt cədvəlinə uyğun olaraq davam etdirilməkdədir. İşin icrasında iştirak edən tərəflərin əlaqələndirilməsi məqsədi ilə Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsi tərəfindən yaradılmış qurumlararası İşçi Qrupun növbəti - üçüncü iclası 09 oktyabr tarixində baş tutmuşdur.
İclas iştirakçılarını salamlayan Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsi sədrinin müavini Dövlətxan Dövlətxanov İşçi Qrupun 18 sentyabr ayında keçirilmiş ötən iclasında dövlət qurumlarının fəallığını, irəli sürülən təklifləri yüksək qiymətləndirərək, Qrup üzvlərinə Bakının gələcək inkişafının planlaması sahəsində səmərəli əməkdaşlığa görə təşəkkürünü bildirdi. Sədr müavini qeyd etdi ki, ekspertlərin ötən iclasda təqdim etdiyi “Çoxmərkəzli nüvəyə sahib şəhərin formalaşdırılması”, “Əhalinin mobilliyini təmin edəcək ictimai nəqliyyat şəbəkələri” və “Müasir şəhər iqtisadiyyatı” mövzularında ilkin baxışların və müvafiq strateji layihələrin konstruktiv müzakirələrinin nəticələri Baş planın hazırlanması prosesinə dəyərli töhfəsini vermişdir. O, aidiyyəti dövlət qurumlarının rəsmilərinin iştirakı ilə İşçi Qrupun iclasları çərçivəsində bu növ strateji məsələlərin müzakirəsinin böyük əhəmiyyətini vurğulayaraq, iclasın gündəliyini və müzakirə üçün təqdim olunan yeni mövzuları təqdim etdi.
Sonra Bakının baş planının hazırlanması üzrə Komitə tərəfindən keçirilmiş beynəlxalq tenderin qalibi “AS+P” şəhərsalma şirkətinin nümayəndəsi - layihə rəhbəri Frank Höf çıxış edərək Bakının inkişaf prioritelərinə əsaslanaraq işlənmiş daha bir neçə şəhərsalma baxışları və həlləri ilə bağlı ilkin təklifləri müzakirə üçün təqdim etdi. Təqdim olunmuş şəhər planlaması baxışları (1) “Əlverişli mühəndis kommunikasiyaları infrastrukturunun formalaşdırılması”, (2) “Dayanıqlı ekologiyaya malik şəhər”, (3) “Mədəni irsin qorunması və Yeni şəhər iqtisadiyyatı” kimi mövzuları əhatə etdi.
Daha sonra İşçi Qrupun iclası sözügedən mövzulardan hər biri üzrə ixtisaslaşan təşkilatların nümayəndələrinin iştirakı ilə 3 parallel sessiya formatında davam etdi. Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsinin rəsmiləri və Komitənin məsləhətçisi olan “BCG” şirkətinin nümayəndələri tərəfindən idarə olunan sessiyalarda hər 3 mövzu üzrə təklif olunmuş baxış və həllərə dair ətraflı müzakirələr aparıldı, aidiyyəti dövlət qurumlarının rəyləri dinlənildi. Eyni zamanda, iclasda təqdim olunmuş və Bakının Baş planının reallaşdırılmasında təkanverici qüvvə rolunu oynayacaq, şəhərin qısa- və uzunmüddətli perspektivdə davamlı və sistemli inkişafına xidmət edəcək bəzi strateji layihələrin də müzakirəsi və ilkin qiymətləndirilməsi təşkil olundu.
Qeyd etmək lazımdır ki, İşçi Qrupun ilk iclası cari ilin iyun ayında baş tutmuş və fəaliyyəti Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin göstərişi əsasında Komitə tərəfindən paytaxtın Baş planının hazırlanması üzrə davam etdirilən işlərin səmərəliliyinin artırılması, dövlət qurumları arasında bununla bağlı məlumat mübadiləsinin təşkili, şəhərin gələcək inkişafı üçün aparılan genişmiqyaslı planlaşdırma işlərində vahid yanaşmaya uyğun olaraq səylərin birləşdirilməsini əhatə edir.
Noyabr ayında təşkil olunacaq növbəti iclas Strateji Sessiya formatında keçiriləcək və seçilmiş strateji layihələr portfelinin müzakirəsinə həsr ediləcək.

Proposals on strategic project to be carried out in the framework of the Master Plan of Baku city were discussed at the meeting of Inter-agency Working group
The process of preparation of the Master Plan of Baku city with participation of experts from leading international urban planning companies and local agencies is continuing in accordance with the planned timetable. The next meeting of the Interagency Working Group established by the State Committee for Urban Planning and Architecture was held on October 9 with the aim to coordinate the parties involved in the work process.
Welcoming the participants, Deputy Chairman of the State Committee for Urban Planning and Architecture Dovlatkhan Dovlatkhanov highly appreciated the activity of state bodies, made proposals at the last meeting of the Working Group on September 18 and thanked the group members for their effective cooperation in planning future development of Baku. The Deputy Chairman noted that the results of preliminary reviews and constructive discussions of relevant strategic projects on "Forming a Multicenter Nuclear City", "Public Transport Networks to Provide Population" and "Strategic Urban Economy" presented by experts at the last meeting are important. He highlighted the importance of discussing these strategic issues within the working group meetings with the participation of relevant government officials, and presented the agenda and new topics for discussion.
Then, the winner of an international tender organized by the Committee for preparation of the Master Plan of Baku city, the representative of the AS + P urban planning company, Frank Höf, made a presentation to discuss several more urban development ideas and solutions based on Baku's development priorities. Presentations of urban planning covered such topics as (1) “Creating a favorable engineering communication infrastructure”, (2) “A city with sustainable ecology,” (3) “Cultural Heritage and New Urban Economy”.
The Working Group meeting then continued in three parallel sessions with the participation of representatives of organizations specializing in each of the mentioned topics. The sessions, led by the officials of the State Committee for Urban Planning and Architecture and BCG consultants, were followed by detailed discussions on proposed views and solutions on all three topics, and feedback from relevant government agencies. At the same time, a discussion and preliminary assessment of some strategic projects presented at the meeting, which will play a role in the implementation of the Master Plan of Baku city, will serve the sustainable and systematic development of the city in the short and long term.
It should be noted that the first meeting of the Working Group was held in June this year and the activities of the Committee on the development of the Master Plan of Baku city on the instructions of the President of the Republic of Azerbaijan Mr. Ilham Aliyev, organization of information exchange between government agencies and future development of the city. It involves combining efforts in accordance with a unified approach to large-scale planning.
The next meeting to be carried out in November will be held in the form of a Strategic Session and will be devoted to the discussion of the selected portfolio of strategic projects.