Tikintilərin dövlət reyestri tikilən, istismar edilən, sökülən və məlumatlandırma icraatının tətbiq olunduğu, tikintisi başa çatmış tikinti obyektləri barədə hər kəsin istifadə edə biləcəyi (elektron) məlumat toplusudur.
Şəhərsalma və Tikinti Məcəlləsinin 104-cü maddəsində qeyd olunduğu kimi Tikintilərin Dövlət Reyestri Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsi tərəfindən aparılır. Reyestrin məlumatları informativ və statistik xarakter daşıyır.
Reyestrə daxil edilən məlumatların tərkibi aşağıdakılardır:
1. Tikintiyə icazə verən  yerli icra hakimiyyəti orqanı (Bakı şəhərinin inzibati ərazisində yerləşən tikinti obyektlərinə münasibətdə Azərbaycan Respublikasının Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsi) tərəfindən Reyestrə təqdim edilməsi nəzərdə tutulan icazəyə dair sənəd və məlumatlar, o cümlədən:
• Obyektin tikintisinə icazənin surəti;
• Sifarişçinin torpaq sahəsi üzərində mülkiyyət, icarə və ya istifadə hüququnu təsdiq edən  sənədin surəti;
• Tikinti obyektinin yerləşdiyi ərazinin müfəssəl planından çıxarış və ya təsdiq edilmiş şəhərsalma əsaslandırılması (kənd ərazisi olduqda kənd ərazisinin yerquruluşu planından çıxarış);
• Tikinti layihəsinin memarlıq - planlaşdırma bölməsi;
• Tikinti obyektinin əsas texniki göstəriciləri (layihə üzrə):
- yerləşdiyi torpaq sahəsinin  döngə nöqtələrinin koordinatları (ayrıc aktı),
- ərazinin situasiya planı,
- təyinatı barədə məlumat;
• “Ətraf mühitə təsirin qiymətləndirilməsi haqqında” Azərbaycan Respublikası Qanununun əlavəsində nəzərdə tutulmuş fəaliyyət növlərinə dair ətraf mühitə təsirin qiymətləndirilməsi sənədi və dövlət ekoloji ekspertizasının rəyi.
2. Tikinti  obyektinin  istismarına  icazə  verilməsi  ilə bağlı  aşağıdakı məlumatlar yerli icra hakimiyyəti orqanı (Bakı şəhərinin inzibati ərazisində yerləşən tikinti obyektlərinə münasibətdə Azərbaycan Respublikasının Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsi)  tərəfindən reyestrə təqdim edilir:
• Tikinti obyektinin  ünvanı və onun döngə nöqtələrinin koordinatları;
• Tikinti obyektinin istismarına icazə verən orqanın adı və ünvanı, eləcə də vəzifəli şəxsin adı, soyadı, vəzifəsi və imzası;
• Tikinti obyektinin istismarına icazə verildiyi tarix və icazənin nömrəsi;
• Tikinti obyektinin  istismar təyinatı;
• Tikinti obyektinin əsas texniki göstəriciləri (faktiki );
• Reyestr tərəfindən tikinti obyektinə verilmiş kodun
• Tikinti obyektinin istismara hazırlıq aktı (FHN).
3. Sökülməsi nəzərdə tutulan tikinti obyektləri barədə məlumat (ünvanı, ümumi sahəsi və həcmi).
4. Yerli icra hakimiyyəti orqanı və ya bələdiyyələr tərəfindən ərazi planlaşdırılmasına qoyulan qadağa və məhdudiyyətlərin tətbiqi ilə bağlı sənədlərin surətləri.
5. Məlumatlandırma icraatının tətbiq olunduğu, tikintisi başa çatmış tikinti obyektlərinin tikinti layihəsinin memarlıq-planlaşdırma bölməsinin surəti.

The State Construction Registry is an electronic public database on completed construction projects that includes open-access information on structures, buildings, and facilities in the process of construction, operation or subject to demolition.
As indicated in Article 104 of the Urban Planning and Construction Code, the State Construction Registry shall be maintained by the State Committee of Urban Planning and Architecture. The Registry data have an informative and statistical nature.
The structure of the data entered into the Registry is as follows:
1. Local executive authority (the State Committee on Urban Planning and Architecture of the Republic of Azerbaijan with regard to the construction facilities in the administrative territory of Baku) granting the construction permit shall duly submit the underlying documents and information justifying the permit for registration in the Registry, including the following:
• A copy of the construction permit;
• A copy of the Client’s land title, or a certificate confirming their right to rent or use of the land lot;
• An excerpt of the detailed plan of the construction site or approved urban development substantiation (in case with rural area, an excerpt of the rural area location planning shall be submitted);
• The architectural planning section of architectural design;
• The main technical parameters of the construction facility (in terms of design):
- the coordinates of turning points of the land plot boundaries (the act of borders’ accommodation),
- site plan,
- information on the operational purpose of the construction project;
• Environmental impact assessment document and the state environmental expertise review of the fields of activities defined in the Supplement to the Law of the Republic of Azerbaijan “On Environmental Impact Assessment.”
2. The following data relating to the issuance of the occupancy permit of the construction facility shall be duly submitted by the local executive authority (the State Committee on Urban Planning and Architecture of the Republic of Azerbaijan with regard to the construction facilities in the administrative territory of Baku) to the Registry:
• The construction project’s address and coordinates of turning points;
• The name and address of the body issuing the construction project’s occupancy permit, including the position, first name, surname, and signature of the responsible officer;
• The date and number of the construction project’s occupancy permit;
• The construction project’s operational purpose;
• The main technical parameters of the construction project (actual ones);
• The Registry code of the construction project;
• The certificate of the construction project’s operational readiness (MES).
3. Information (address, total area, and volume) on the construction projects subject to demolition.
4. Copies of documents attesting to the prohibitions or limitations brought by local authorities and/or municipalities into the area planning.
5. A copy of the architectural planning section of the architectural design for completed construction projects subject to Notification.