Laçın şəhər 2 nömrəli tam orta məktəbində də bu gün ilk təhsil zəngi çalınıb!
Bu il Laçın şəhərində Bilik Günü xüsusilə önəmlidir. Bu gündən Ağalı kənd məktəbi ilə yanaşı, Tərtər rayonunun Talış və Suqovuşan kəndlərində, Füzuli, Laçın şəhərlərində məktəblər fəaliyyət göstərməyə başlayır.
Hal-hazırda Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin Sərəncamına əsasən digər işğaldan azad edilən ərazilərimizdə də təhsil ocaqlarının tikinti prosesi həyata keçirilir. Yaxın zamanlarda Şuşa rayonunda 6, Ağdam rayonunda 29, Füzuli rayonunda 22, Zəngilan rayonunda 20, Kəlbəcər rayonunda 30, Laçın rayonunda 20, Qubadlı rayonunda 16, Cəbrayıl rayonunda 25, Xocavənd rayonunda 20, Tərtər rayonunda 3 məktəbəqədər və ümumi təhsil müəssisəsinin tikintisi və bərpası nəzərdə tutulur.
Bilik Günü münasibətilə doğma ana yurdlarına qayıdan məktəblilərin simasında gələcəyə doğru yeni bir səhifə açan və daima bilik axtarışında olan hər kəsi təbrik edirik. Yolunuz hər zaman açıq olsun!

Today, the first bell rang at secondary school No. 2 in Lachyn!
This year, Knowledge Day is of particular importance in the city of Lachyn. From today, along with the school in the village of Agaly, schools in the villages of Talysh and Sugovushan of the Terter region, as well as in the cities of Fuzuli and Lachyn, are beginning to function.
Currently, in accordance with the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan, Mr. Ilham Aliyev, the construction of educational institutions is also being carried out in our territories liberated from occupation. In the near future, construction and restoration of 6 pre-school and general education institutions are planned in Shusha region, 29 in Agdam region, 22 in Fuzuli Region, 20 in Zangilan region, 30 in Kalbajar Region, 20 in Lachyn Region, 16 in Gubadly region, 25 in Jabrayil Region, 20 in Khojavand Region, 3 in Tartar region.
In the person of schoolchildren who have returned to their native lands, we congratulate everyone on the Knowledge Day who opens a new page in the future and is in constant search of knowledge. May all possibilities be open on your way!