• Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsində Avropa İttifaqının ekspert missiyası çərçivəsində şəh...
Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsində Avropa İttifaqının ekspert missiyası çərçivəsində şəhərsalma üzrə seminar keçirildi
13-14 fevral tarixlərində Azərbaycan Respublikasının Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsində Avropa İttifaqının Texniki Yardım və İnformasiya Mübadiləsi (“TAIEX”) aləti çərçivəsində Bakıda səfərdə olan ekspert missiyasının iştirakı ilə seminar təşkil olunmuşdur.
Komitə tərəfindən təşkil edilmiş iki günlük seminar çərçivəsində missiyanın üzvləri – Avstriya və Litvanın aidiyyəti dövlət qurumlarını təmsil edən ekspertlər Volfqanq Katzman və Vilmantas Povilaitis Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsinin müvafiq struktur bölmələrinin əməkdaşlarını şəhərsalma fəaliyyətinin tənzimlənməsi strategiyaları barədə Avropa ölkələrinin geniş təcrübəsi və bu sahədə praktiki biliklərlə tanış etdilər. Tədbir zamanı Avropa İttifaqının ərazi planlaşdırılması və şəhərsalma sənədləşməsi sistemi sahəsində qanunvericiliyi və mövcud standartlara dair təcrübə, həmçinin Avstriya və Litva ölkələrində daşınmaz əmlak obyektlərinin mülkiyyət növü və istifadəsi ilə bağlı məlumatların səmərəli toplanılması və saxlanılması barədə təqdimatlar edildi, geniş fikir mübadiləsi aparıldı.
Bununla yanaşı, Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsinin tabeliyində fəaliyyət göstərən Bakı Dövlət Layihə İnstitutunun direktoru İlqar İsbatov tədbir iştirakçılarını və xarici ekspertləri ölkəmizdə şəhərsalma siyasətinin tənzimlənməsi strategiyalarına dair mövcud vəziyyət və Azərbaycanda müvafiq qanunvericilik bazası haqqında məlumatlarla tanış etdi.
__________
“TAIEX” – Avropa Komissiyasının Genişlənmə üzrə Baş Direktorluğunun Texniki Yardım və İnformasiya Mübadiləsi mexanizmidir. Bu yardım aləti vasitəsilə ölkələrə milli qanunvericiliyin Avropa İttifaqının qanunvericiliyinə uyğunlaşdırılması və həyata keçirilməsi sahəsində qısamüddətli texniki dəstək və tövsiyələr verilir. Yardım çərçivəsində Avropa İttifaqının üzv ölkələrinin dövlət qurumlarının ekspertləri tərəfdaş ölkələrdəki həmkarlarına müvafiq məsələlərdə ən yaxşı təcrübə ilə bölüşmək imkanlar yaradır.

• The State Committee on Urban Planning and Architecture held an urban planning workshop in the fram...
The State Committee on Urban Planning and Architecture held an urban planning workshop in the framework of the EU Expert Mission
In the framework of the EU Technical Assistance and Information Exchange instrument (TAIEX), the State Committee on Urban Planning and Architecture of the Republic of Azerbaijan organized a workshop on 13-14 February 2019 participated by the expert mission to Baku.
During the two-day workshop, the EU Member States’ experts Wolfgang Katzman and Vilmantas Povilaitis representing Austrian and Lithuanian competent state authorities familiarized the employees of respective departments of the State Committee on Urban Planning and Architecture with of the EU Member States’ practical knowledge and broad experience regarding urban development regulation strategies. A broad exchange of views resulted from the presentations made during the event focusing on the EU experience relating to the standards and legislation introduced and implemented through the use of the EU urban and area planning documentation system, and effective collection and storage of data on the types of real estate ownership existing in Austria and Lithuania.
In this context, Ilgar Isbatov, Director of the Baku State Design Institute under the State Committee on Urban Planning and Architecture, familiarized the workshop participants and foreign experts with the current strategies implemented in Azerbaijan to regulate the country’s urban planning policy and provided information on the country’s legal framework.
__________
TAIEX is the Technical Assistance and Information Exchange instrument managed by the Directorate-General Enlargement of the European Commission. TAIEX supports partner countries in the European neighborhood with regard to the approximation, application, and enforcement of EU legislation. EU Member States experts are sent to the beneficiary administration to share EU best practices regarding relevant areas.