• Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsində Avropa İttifaqının ekspert missiyası çərçivəsində şəh...
Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsində Avropa İttifaqının ekspert missiyası çərçivəsində şəhərsalma üzrə seminar keçirildi
13-14 fevral tarixlərində Azərbaycan Respublikasının Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsində Avropa İttifaqının Texniki Yardım və İnformasiya Mübadiləsi (“TAIEX”) aləti çərçivəsində Bakıda səfərdə olan ekspert missiyasının iştirakı ilə seminar təşkil olunmuşdur.
Komitə tərəfindən təşkil edilmiş iki günlük seminar çərçivəsində missiyanın üzvləri – Avstriya və Litvanın aidiyyəti dövlət qurumlarını təmsil edən ekspertlər Volfqanq Katzman və Vilmantas Povilaitis Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsinin müvafiq struktur bölmələrinin əməkdaşlarını şəhərsalma fəaliyyətinin tənzimlənməsi strategiyaları barədə Avropa ölkələrinin geniş təcrübəsi və bu sahədə praktiki biliklərlə tanış etdilər. Tədbir zamanı Avropa İttifaqının ərazi planlaşdırılması və şəhərsalma sənədləşməsi sistemi sahəsində qanunvericiliyi və mövcud standartlara dair təcrübə, həmçinin Avstriya və Litva ölkələrində daşınmaz əmlak obyektlərinin mülkiyyət növü və istifadəsi ilə bağlı məlumatların səmərəli toplanılması və saxlanılması barədə təqdimatlar edildi, geniş fikir mübadiləsi aparıldı.
Bununla yanaşı, Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsinin tabeliyində fəaliyyət göstərən Bakı Dövlət Layihə İnstitutunun direktoru İlqar İsbatov tədbir iştirakçılarını və xarici ekspertləri ölkəmizdə şəhərsalma siyasətinin tənzimlənməsi strategiyalarına dair mövcud vəziyyət və Azərbaycanda müvafiq qanunvericilik bazası haqqında məlumatlarla tanış etdi.
__________
“TAIEX” – Avropa Komissiyasının Genişlənmə üzrə Baş Direktorluğunun Texniki Yardım və İnformasiya Mübadiləsi mexanizmidir. Bu yardım aləti vasitəsilə ölkələrə milli qanunvericiliyin Avropa İttifaqının qanunvericiliyinə uyğunlaşdırılması və həyata keçirilməsi sahəsində qısamüddətli texniki dəstək və tövsiyələr verilir. Yardım çərçivəsində Avropa İttifaqının üzv ölkələrinin dövlət qurumlarının ekspertləri tərəfdaş ölkələrdəki həmkarlarına müvafiq məsələlərdə ən yaxşı təcrübə ilə bölüşmək imkanlar yaradır.

Государственный комитет градостроительства и архитектуры провел семинар по градостроительству в рамках экспертной миссии ЕС
13-14 февраля Государственный комитет градостроительства и архитектуры Азербайджанской Республики организовал семинар с участием находящейся в Баку экспертной миссии в рамках Инструмента технической помощи и обмена информацией Европейской комиссии (TAIEX).
В рамках двухдневного семинара, организованного Комитетом, члены миссии – эксперты, представляющие соответствующие государственные учреждения Австрии и Литвы - Вольфганг Кацман и Вильмантас Повилайтис ознакомили сотрудников структурных подразделений Государственного комитета градостроительства и архитектуры с обширным практическим опытом европейских стран в вопросах стратегии регулирования градостроительной деятельности.
В ходе мероприятия были представлены презентации о законодательном опыте, действующих стандартах Европейского Союза в области территориального планирования и системе градостроительной документации, а также об эффективном сборе и хранении информации о типах собственности на недвижимость и ее использовании в Австрии и Литве, состоялся широкий обмен мнениями по ряду конкретных тем.
Подытоживая встречу, директор Бакинского Государственного Проектного Института (подведомственная организация) Ильгар Исбатов ознакомил участников мероприятия и зарубежных экспертов со стратегией регулирования градостроительной политики в нашей стране на современном этапе и дал исчерпывающую информацию о действующей законодательной базе в сфере строительства.
TAIEX является механизмом Генерального Директората Европейской Комиссии по вопросам расширения технической помощи и обмена информацией. Посредством этого инструмента внешней помощи оказывается краткосрочная техническая поддержка и даются рекомендации странам по приведению национального законодательства в соответствие с законодательством ЕС и претворению ее в жизнь. В рамках помощи эксперты из государственных органов стран-членов ЕС предоставляют своим коллегам в странах-партнерах возможность поделиться передовым опытом по соответствующим вопросам.