Azərbaycan Respublikasının Nazirlər Kabinetinin 12.01.2015-ci il 6 nömrəli Qərarı ilə təsdiq edilmiş Qaydaların 1.4 - cü bəndinə əsasən müfəssəl plan olmadıqda şəhərsalma əsaslandırılması tikintiyə icazə üçün əsasdır.
Azərbaycan Respublikasının Şəhərsalma və Tikinti Məcəlləsinin təsdiq edilməsi, qüvvəyə minməsi və bununla bağlı hüquqi tənzimləmə haqqında 29 iyun 2012-ci il, № 392-IVQ Azərbaycan Respublikasının Qanunu - Məcəllə qüvvəyə minənədək torpaq islahatı ilə bağlı torpaq sahələrinin qanunvericiliklə müəyyən edilmiş qaydada kənd ərazilərində naturada işlənilmiş və təsdiq edilmiş yerquruluşu planları müfəssəl planlara bərabər sayılır.

В соответствии с пунктом 1.4 Правил, утвержденных решением Кабинета Министров Азербайджанской Республики № 6 от 12.01.2015, при отсутствии подробного плана обоснование градостроительства является основанием для разрешений на строительство.
- Закон Азербайджанской Республики № 390-IVQ от 29 июня 2012 года об утверждении, вступлении в силу и правовом регулировании Кодекса градостроительства и строительства Азербайджанской Республики – до вступления Кодекса в силу земельные планы в сельской местности, разработанные и утвержденные в соответствии с законодательством в связи с земельной реформой, считаются эквивалентными подробным планам.