2-ci Milli Şəhərsalma Forumu çərçivəsində Türk Dövlətləri Təşkilatına üzv ölkələrin nazirlərinin dəyirmi masası təşkil edilib
Ermənistan silahlı qüvvələrinin 30 illik işğalından azad edilən Zəngilanda sentyabrın 29-da Prezident İlham Əliyevin iştirakı ilə açılış mərasimi olan 2-ci Azərbaycan Milli Şəhərsalma Forumunun (NUFA2) sentyabrın 30-da Bakıda keçirilən sessiyaları ilə paralel Türk Dövlətləri Təşkilatına (TDT) üzv ölkələrin nazirlərinin dəyirmi masası təşkil edilib.
“Davamlı urbanizasiya vasitəsilə dayanıqlı inkişaf məqsədlərinə çatmaq üçün regional çağırışlar və əməkdaşlıq imkanları” adlı dəyirmi masada Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsinin sədri Anar Quliyev və Türk Dövlətləri Təşkilatının Baş katibi Kubanıçbek Ömüraliyev salamlama nitqi ilə çıxış ediblər və görüşün əhəmiyyətinə toxunublar. Çıxışlarda regional səviyyədə dayanıqlı inkişaf məqsədlərinə çatmaq üçün çağırışlar və əməkdaşlıq imkanları diqqətə çatdırılıb. Eyni zamanda, iqtisadi cəhətdən inkişaf edə biləcək davamlı şəhərlərin qurulması ilə bağlı strategiyalar ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.
Görüşdə BMT-nin Məskunlaşma Proqramının (UN-HABITAT) icraçı direktoru xanım Maimuna Mohd Şərif də iştirak edib. O, Azərbaycan hökumətinin təşkilatçılığı ilə keçirilən 2-ci Milli Şəhərsalma Forumu çərçivəsində baş tutan TDT-yə üzv ölkələrin nazirlərinin dəyirmi masasında iştirakdan məmnunluğunu bildirib və uğurlar arzulayıb.
Hər bir ölkə təmsilçisi seçdiyi mövzu ilə bağlı bir nümunə təqdim edib.
Müzakirələrdə davamlı inkişaf üçün regional tərəfdaşlıqların təşviqi məsələləri ətrafında söhbət aparılıb. Dəyirmi masada regional nəqliyyat qovşaqlarının və dəhlizlərinin təşviqi yolu ilə əlaqələrin bərpası və türk dövlətlərinin iqtisadi potensialının tətbiqi, o cümlədən şəhərlərin təkmilləşdirilməsi üzrə birgə layihələrin maliyyə imkanlarının araşdırılması, regional əməkdaşlıq vasitəsilə şəhərlərin iqlim dəyişikliyinə və risklərin azaldılmasına adaptasiyası, multimodal dayanıqlı şəhər hərəkətliliyində dövlət-özəl tərəfdaşlığı, çirklənmiş sənaye ərazilərinin və torpaq sahələrinin innovativ bərpasına ortaq investisiyaların yatırılması kimi məsələlər müzakirə mövzusu olub. Həmçinin gələcək əməkdaşlıq və tərəfdaşlıq üçün niyyət planı hazırlanıb.
Qeyd edək ki, TDT-yə Azərbaycan, Qazaxıstan, Qırğızıstan, Özbəkistan və Türkiyə üzv, Türkmənistan və Macarıstan isə müşahidəçi ölkə kimi daxildir.

Round table of Ministers of member countries of the Organization of Turkic States was organized within the framework of 2nd National Urban Forum
In parallel with the sessions of the 2nd Azerbaijan National Urban Forum (NUFA2) held in Baku on September 30, the opening ceremony of which was held with the participation of President Ilham Aliyev on September 29 in Zangilan liberated from the 30-year occupation of the Armenian armed forces, a round table of ministers of the member countries of the Organization of Turkic States (OTS) was organized.
Chairman of the State Committee for Urban Planning and Architecture Anar Guliyev and Secretary General of the Organization of Turkic States Kubanichbek Omuraliyev made a welcoming speech at the roundtable entitled “Regional challenges and opportunities for cooperation to achieve sustainable development goals through consistent urbanization” and touched upon the importance of the meeting. The speakers highlighted the challenges and opportunities for cooperation to achieve sustainable development goals at the regional level. At the same time, there was an exchange of views on strategies for building sustainable cities that can develop economically.
The meeting was also attended by the Executive Director of the United Nations Human Settlements Program (UN-HABITAT), Maimunah Mohd Sharif. She expressed satisfaction with participation in the round table of ministers of the OTS member countries, which is held within the framework of the 2nd National Urban Development Forum, held with the organized support of the Azerbaijani government, and wished success.
A representative of each country presented a sample related to his chosen topic.
The issues of promoting regional partnership for sustainable development were discussed. The round table discussed issues of restoring relations through the promotion of regional transport hubs and corridors and the use of the economic potential of the Turkic states, including the study of financial opportunities for joint projects to improve cities, adapt cities to climate change and reduce risks through regional cooperation, public-private partnership in multimodal sustainable urban mobility, joint investments in innovative restoration of polluted industrial territories and land plots. A plan of intentions for future cooperation and partnership was also prepared.
It should be noted that the Organization of Turkic States includes Azerbaijan, Kazakhstan, Kyrgyzstan, Uzbekistan and Turkey as members, as well as Turkmenistan and Hungary as observer countries.