MDB-yə üzv dövlətlərin gənc memarlarının iştirakı ilə memarlıq və şəhərsalma müsabiqəsi elan edilir
Azərbaycan Respublikasının Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsinin təşkilatçılığı,  Azərbaycan Respublikasının Memarlar İttifaqı və Memarlıq və İnşaat Universitetinin dəstəyi ilə  “MDB ölkələri üzrə gənc memarların iştirakı ilə memarlıq və şəhərsalma müsabiqəsi” elan edilir.
Müsabiqənin məqsədi: Müsabiqə "2021-ci ildə Müstəqil Dövlətlər Birliyində Memarlıq və Şəhərsalma ilinə həsr olunmuş tədbirlər planı" çərçivəsində kənd yaşayış məntəqələrində həyat səviyyəsinin və xidmətlərin əlçatanlığını yaxşılaşdırmaq, şəhər və kənd yaşayış məntəqələri arasında olan fərqi azaltmaq, habelə şəhərsalma və memarlığın əhəmiyyət və imkanlarına ictimai diqqəti cəlb etmək məqsədi ilə keçirilir.
Müsabiqənin növü: Müsabiqə 1 mərhələ və 2 nominasiyadan ibarət olmaqla açıq keçirilir:
Şəhərsalma üzrə nominasiya: “500 ailə üçün nümunəvi kənd yaşayıq məntəqəsinin planlaşdırma layihəsi” Memarlıq nominasiyası: “Çoxfunksiyalı təyinata malik müasir təhsil və sosial mərkəzin layihəsi”.
Müsabiqənin obyekti şərti olaraq boş (tikilməmiş), inkişaf üçün potensialı olan 200 hektarlıq dağətəyi, düzənlik ərazidir.
Müsabiqəyə dəvət olunurlar: Müraciət edilən zaman yaşı 35-ə qədər olan (35 yaş da daxil olmaqla) MDB ölkələrinin gənc memarları və ixtisaslaşmış universitetlərinin tələbələri iştirak hüququna malikdir.
Müsabiqədə həm fərdi, həm də qrup şəklində (5 nəfərə qədər) iştirak mümkündür. Komanda heyətinin fənlərarası tərkibinin olması, onların daxilində sosioloqların, iqtisadçıların, nəqliyyat mütəxəssislərinin və s. iştirakı müsbət qarşılanır, lakin zəruri şərt deyildir.
Müsabiqədə iştirak ödənişsizdir.
Müsabiqənin mükafat fondu: İki nominasiya üzrə yarışmanın ümumi mükafat fondu 40.000 ABŞ dolları təşkil edir. Qaliblər hər bir nominasiya üzrə aşağıdakı qaydada pul mükafatları alacaqlar:
1-ci yer: 8000 ABŞ dolları;
2-ci yer: 6000 ABŞ dolları;
3-cü yer: 4000 ABŞ dolları;
Həvəsləndirici mükafat: 2000 ABŞ dolları.
Müsabiqənin təşkilatçısı: Müsabiqə Azərbaycan Respublikasının Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsi tərəfindən Azərbaycan Respublikasının Memarlar İttifaqı və Azərbaycan Respublikası Memarlıq və İnşaat Universitetinin iştirakı ilə təşkil edilir.
Təşkilatçının ünvanı: Azərbaycan Respublikası, Bakı şəhəri, АZ1014, Füzuli küçəsi, 65.
Müsabiqənin keçirilməsi qaydaları:
Müsabiqənin elan edilməsi: 01 sentyabr 2021-ci il.
Müsabiqədə iştirak üçün müraciətlərin qəbulu: 01 oktyabr 2021-ci il tarixinədək.
Layihələrin təqdim olunması: 20 oktyabr 2021-ci il tarixinədək.
Müsabiqə layihələrinin ekspertizası, müzakirəsi və rəylərin hazırlanması: 25 oktyabr 2021-ci il.
Müsabiqənin yekunu: 29 oktyabr 2021-ci il.
Müsabiqədə iştirak etmək üçün qeydiyyat forması 01 oktyabr 2021-ci il tarixindən gec olmayaraq konkurs@arxkom.gov.az e-poçt ünvanına göndərilməlidir.
İştirakçıların müsabiqə layihələri təşkilatçının ünvanına poçtla (Bakı şəhəri, AZ 1014, Füzuli küçəsi, 65) və ya şəxsən çatdırıla, eləcə də konkurs@arxkom.gov.az e-poçt ünvanına göndərilməklə bu barədə təşkilatçıya teleqram və ya digər mövcud əlaqə vasitələri ilə məlumat verilə bilər. Məlumat məktubunda iştirakçının qeydiyyat nömrəsi və qeydiyyat tarixi göstərilməlidir.
Müsabiqənin şərtləri və proqramı haqqında daha ətraflı məlumat üçün keçid: Müsabiqənin şərtləri və proqramı

Объявлен архитектурно-градостроительный конкурс среди молодых архитекторов из стран СНГ
Государственный комитет по градостроительству и архитектуре Азербайджанской Республики совместно с Союзом архитекторов Азербайджана и Азербайджанским университетом архитектуры и строительства объявляет о проведении «Aрхитектурно-градостроительного конкурс среди молодых архитекторов государств-участников СНГ». Цель конкурса: Конкурс проводится в рамках «Плана мероприятий, посвященных Году архитектуры и градостроительства в Содружестве Независимых Государств в 2021 году», с целю повышения уровня жизни и доступности услуг в сельских населенных пунктах, уменьшения разрыва между городами и сельскими населенными пунктами и привлечения общественного внимания к значимости и возможностям градостроительства и архитектуры.  Тип конкурса: Конкурс является открытым и проводится в 2-х номинациях в один этап:
Номинация по градостроительству: «Проект планировки образцового сельского населенного пункта на 500 семей»; «Номинация по архитектуре: «Проект современного многофункционального образовательно-социального центра».
Объектом конкурса является условно пустая территория предгорной равнинной местности площадью в 200 га с потенциалом развития территории. Приглашаются к участию: В конкурсе могут принимать участие молодые архитекторы стран СНГ (до 35 лет включительно на момент подачи заявки на участие в конкурсе), студенты профильных ВУЗов СНГ. Также к конкурсу допускаются как индивидуальные участники, так и группы участников (до 5-и человек). Междисциплинарность команд, участие в них социологов, экономистов, специалистов по транспорту и т. д., приветствуется, но не является обязательным условием. Регистрационный взнос: отсутствует. Призовой фонд конкурса: Общий призовой фонд конкурса по двум номинациям составляет 40 000 долларов США. Победители получают денежные призы в нижеследующем порядке по каждой номинации: 1-е место: 8000 долларов США;  2-е место: 6000 долларов США; 3-е место: 4000 долларов США; Поощрительная премия: 2000 долларов США Организатор Конкурса: Организаторам конкурса является Комитет по градостроительству и архитектуре Азербайджанской Республики совместно с Союзом архитекторов Азербайджана и Азербайджанским университетом архитектуры и строительства. Адрес организатора: Республика Азербайджан, город Баку, АЗ1014, ул. Физули, 65 Регламент конкурса:  Объявление Конкурса: 01 сентября 2021 года. Прием заявок на участие в Конкурсе: до 01 октября 2021 года. Предоставление конкурсных проектов: до 20 октября 2021 года. Экспертиза конкурсных проектов, их обсуждение и подготовка рецензий: 25 октября 2021 года. Подведение итогов Конкурса: 29 октября 2021 года Для участия в Конкурсе необходимо отправить регистрационную форму не позднее 01 октября 2021 года на электронный адрес: konkurs@arxkom.gov.az. Конкурсные проекты направляются по адресу организатора посредством почты (город Баку, АЗ 1014, ул. Физули, 65) или доставляются лично участником Конкурса, а также могут быть направлены по электронному адресу konkurs@arxkom.gov.az  с уведомлением об этом организатора  телеграммой или же другими доступными видами коммуникаций. В уведомлении указывается регистрационный номер и дата регистрации участника. Ссылка для более детального ознакомления с условиями и программой Конкурса: Условия и Программа Конкурса