Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsinin təşəbbüsü ilə keçirilən “Qədim Qarabağın yenilənən siması” memarlıq müsabiqəsinə yekun vuruldu
İşğaldan azad edilmiş ərazilərdə bərpa-quruculuq işlərinin sistemli şəkildə aparılması, ölkə memarlarının və şəhərsalma mütəxəssislərinin Qarabağda yenidənqurma proseslərində iştirakının təmin edilməsi məqsədilə Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsi tərəfindən keçirilən “Qədim Qarabağın yenilənən siması” adlı müsabiqəyə yekun vurulub. Hazırki mərhələdə 5 kəndi (Sarıcalı, Şəlvə, Horadiz, Böyük Mərcanlı, Zar) və 1 qəsəbəni (Xudafərin) əhatə edən müsabiqənin hədəfi eyni zamanda gənc memar və layihəçilər arasında istedadların müəyyən edilməsi və onların yanaşmalarının öyrənilməsi, eləcə də təqdim olunan layihələrdə qeyri-standart konsepsiyaların axtarışı idi. Münsiflər heyətinin Komitədə keçirilən iclasında müsabiqənin şərtlərinə cavab verən 21 layihədən ən yaxşıları müəyyən edilib.
Belə ki, münsiflər heyətinin qərarına əsasən təqdim olunan layihələrdən Ağdam rayonunun Sarıcalı, Laçın rayonunun Şəlvə kəndləri üzrə 1-ci, 2-ci və 3-cü yerlər üzrə qaliblər seçilib. Füzuli rayonunun Horadiz, Cəbrayıl rayonunun Böyük Mərcanlı kəndi və Xudafərin qəsəbəsi üzrə 1 layihə 2-ci yerə, 2 layihə isə 3-cü yerə layiq görülüb. Kəlbəcər rayonunun Zar kəndi üzrə isə yalnız 1 layihə 2-ci yerə layiq olub. Xatırladaq ki, 1-ci yerin sahibinə 5000 manat, 2-ci yerin sahibinə 3000 manat, 3-cü yerin sahibinə isə 2000 manat pul mükafatı, digər iştirakçılara isə diplomlar təqdim ediləcək. Layihələr yaşayış məntəqələrinin mövcud vəziyyətinin analizi, tarixi kontekstlə əlaqələri, orijinallıq, simvolizm, bütövlük, həmçinin uğurlu və peşəkar bədii-qrafik və memarlıq həlləri, vizual təqdimatlar üzrə qiymətləndirilib.
Qeyd edək ki, müsabiqədə əsasən gənc mütəxəssislər iştirak edib və bir sıra maraqlı layihə həlləri irəli sürülüb. Qalib layihələrdə dayanıqlı həyat şəraitinin yaradılmasına, müasir memarlıq həllərinin milli memarlıqla sintezinə, yaşayış məntəqələrinin gələcək texnoloji inkişafının həlledici istiqamətlərinə dair təkliflər əks olunub. Müsabiqədə qalib gələn layihələr kəndlərdə aparılacaq bərpa-quruculuq işlərində nəzərə alınacaq.
Seçilmiş layihələr və onların müəllifləri haqqında daha ətraflı məlumatla www.bizimqarabagh.az  saytından tanış olmaq mümkündür.

Завершился архитектурный конкурс «Обновляющийся облик Древнего Карабаха», проведенный по инициативе Государственного Комитета по Градостроительству и Архитектуре
Завершился конкурс под названием «Обновляющийся облик Древнего Карабаха», проводимый Государственным Комитетом по Градостроительству и Архитектуре с целью систематизированного проведения восстановительно-созидательных работ на освобожденных от оккупации территориях, обеспечения участия архитекторов и специалистов по градостроительству страны в реконструкционных процессах в Карабахе. На данном этапе целью конкурса, охватившего 5 сел (Сарыджалы, Шалва, Горадиз, Беюк Мерджанлы, Зар) и 1 поселок (Худаферин), было определение талантов среди молодых архитекторов и проектировщиков, и изучение их подходов, а также поиск нестандартных концепций в представленных проектах. На заседании жюри, состоявшемся в Комитете, из 21 проекта, отвечающего условиям конкурса, были выбраны самые лучшие.   Так, решением жюри среди представленных проектов были выбраны победители, занявшие 1-е, 2-е и 3-е места по селам Сарыджалы Агдамского, и Шалва Лачинского районов. По селу Горадиз Физулинского, селу Беюк Мерджанлы и поселку Худаферин Джебраильского районов 1 проект был удостоен 2-го, а 2 проекта – 3-го места. А по селу Зар Кельбаджарского района только 1 проект был удостоен 2-го места. Напомним, что обладателю 1-го места будет вручена денежная премия в размере 5000 манатов, обладателю 2-го места – 3000 манатов, а обладателю 3-го места – 2000 манатов, а остальным участникам дипломы. Проекты оценены по таким критериям, как анализ нынешнего состояния жилых пунктов, связь с историческим контекстом, оригинальность, символизм, целостность, а также успешные и профессиональные художественно-графические архитектурные решения, визуальные презентации.   Отметим, что в конкурсе приняли участие, в основном, молодые специалисты, и выдвинут ряд интересных проектных решений. В победивших проектах отражены предложения по созданию устойчивых условий жизни, синтезу современных архитектурных решений с национальной архитектурой, решающим направлениям дальнейшего технологического развития жилых пунктов. Победившие в конкурсе проекты будут учтены в предстоящих восстановительно-созидательных работах в селах. С более подробной информацией о выбранных проектах и их авторах можно ознакомиться на сайте www.bizimqarabagh.az.